Bruksela ma zastrzeżenia do naszego zakazu internetowego hazardu

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie przedstawionej przez polski rząd do notyfikacji nowelizacji ustawy hazardowej i ma do niej zastrzeżenia - poinformował w piątek rzecznik Komisji. Do 16 sierpnia Polska nie ma prawa przyjąć nowelizacji.

Jak powiedział odpowiadający za przemysł rzecznik KE Fabio Pirotta, KE przyjrzała się informacjom przysłanym przez polskie władze oraz przestudiowała projekt legislacji. - KE sformułowania opinię, że pewne przepisy mogłyby być sprzeczne z prawem UE. Ponadto KE domaga się pewnych wyjaśnień co do pozostałych przepisów - oświadczył.

Jakie dokładnie zastrzeżenia miała Komisja Europejska do Polski? Tego rzecznik nie chciał powiedział. Podkreślił, że korespondencja z polskim rządem w tej sprawie ma charakter poufny.

Czas dla komisji

Jak powiedział, zgodnie z decyzją KE, do 16 sierpnia Polska nie może przyjąć ostatecznie tej legislacji. Termin ten obowiązuje, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości KE i wprowadzić ewentualne poprawki do projektu.

KE zastosowała w tym przypadku procedurę konsultowania z krajami członkowskimi projektów legislacyjnych przed ich ostatecznym przyjęciem, przewidzianą w dyrektywie z 1998 r. o wymianie informacji i wprowadzaniu przepisów z zakresu usług społeczeństwa informatycznego.

Komisja chce wyjaśnień

- Oczekujemy wyjaśnień od polskich władz - podkreślił Pirotta. Za "hipotetyczne" uznał pytanie, czy KE zdecyduje się wystąpić na drogę prawną przeciwko Polsce, jeśli jej wątpliwości nie zostaną rozwiane. Procedura konsultacji projektów legislacyjnych służy właśnie temu, by przyjęte ustawy były zgodne z prawem UE i nie trzeba było pozywać krajów przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

KE sformułowania opinię, że pewne przepisy mogłyby być sprzeczne z prawem UE. Ponadto KE domaga się pewnych wyjaśnień co do pozostałych przepisów Fabio Pirotta

Hazardowe lobby

Przeciwko nowelizacji protestowało wcześniej lobby hazardowe, twierdząc, że nadmiernie ogranicza ona hazard w internecie.

- Wspieramy intencje polskiego rządu w jego dążeniu do przyłączenia się do rosnącej liczby krajów regulujących rynek gier i zakładów prowadzonych przez internet w UE. Jednakże obecny projekt przewiduje wiele przeszkód i zobowiązań, które w dużym stopniu utrudnią licencjonowanym i uregulowanym w UE operatorom wnioskowanie o licencję w Polsce. Namawiamy Polskę do zrewidowania projektu i dostosowania go do wymogów Traktatu UE - oświadczyła Sigrid Ligne, sekretarz generalna Europejskiego Stowarzyszenia Gier i Zakładów EGBA.

Nowelizacja ustawy

Ministerstwo finansów ogłosiło projekt nowelizacji w lutym br., by wprowadzić zmiany do uchwalonej w listopadzie 2009 r. ustawy o grach hazardowych. Chodziło o wprowadzenie do już uchwalonej ustawy regulacji technicznych, które muszą podlegać notyfikacji UE. Zostały one specjalnie wyłączone z tamtego projektu, aby ten proces przeprowadzić zgodnie z zasadami członkostwa w UE.

Projekt przewiduje m.in., że podmioty urządzające zakłady wzajemne przez internet będą musiał złożyć w terminie określonym w zezwoleniu zabezpieczenie w wysokości 480 tys. zł. W takich zakładach będą mogły uczestniczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.

Źródło: PAP, tvn24.pl