Bruksela dopuszcza szczepionki przeciw A/H1N1

Najnowsze

TVN24Dwie szczepionki na A/H1N1 dopuszczone do użytku w UE

Po rekomendacją ekspertów, Komisja Europejska dopuściła do użytku dwie szczepionki na nową grypę A/H1N1. Ma to umożliwić rozpoczęcie szczepień jeszcze przed sezonem zachorowań - poinformowano w komunikacie KE.

Dopuszczone do użytku szczepionki to Pandemrix firmy GlaxoSmithKline oraz Focetria firmy Novartis. Komitet ekspertów Europejskiej Agencji ds. Leków (EMEA), odpowiedzialny za naukową ocenę skuteczności i ryzyka wprowadzanych do użytku leków, zarekomendował w piątek, że te dwie szczepionki powinny być podawane w dwóch dawkach w odstępie trzytygodniowym u dorosłych (w tym kobiet w ciąży) oraz dzieci powyżej szóstego miesiąca życia.

Decyzja Brukseli oznacza, że szczepionki mogą być stosowana we wszystkich 27 krajach UE oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinie.

- Jestem bardzo zadowolona, że Komisja Europejska była w stanie podjąć decyzję w najkrótszym możliwym terminie - cieszyła się unijna komisarz ds. zdrowia Andrulla Wasiliu. Jej zdaniem daje to szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa oraz uniknięcie zachorowań i zgonów wśród obywateli UE.

W komunikacie sprecyzowano, że decyzja KE wejdzie w życie z chwilą doręczenia firmom farmaceutycznym, co ma nastąpić najpóźniej do czwartku 1 października.

Trzeci w kolejce

Trzecia szczepionka, firmy Baxter, nie uzyskała na razie rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków. EMEA dodała, że w dalszym ciągu dokonuje przeglądu tej i innych propozycji. - Współpracujemy z firmą (Baxter) w celu pozyskania wszelkich informacji, których potrzebujemy, żeby rekomendacja mogła być wkrótce wydana - powiedziała jeszcze w piątek rzeczniczka EMEA.

Nie dla wszystkich wystarczy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że firmy farmaceutyczne będą w stanie wyprodukować rocznie około 3 miliardów dawek szczepionki przeciwko nowej grypie. Dotychczas przewidywano, że producenci leków będą w stanie wyprodukować 5 miliardów dawek rocznie.

Organizacja oświadczyła, że wyzwaniem jest również zapewnienie, aby kraje biedne otrzymały wystarczającą liczbę szczepionek, ponieważ większość ich światowych zapasów została zarezerwowana przez bogate kraje. WHO będzie koordynowała dystrybucję przekazanych szczepionek, począwszy od 300 milionów dawek w listopadzie. Zaleca też, aby pierwszeństwo w szczepieniach mieli pracownicy służby zdrowia.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24