Bruksela daje zielone światło - powstanie wielki bank

Najnowsze

tvn24Kredyt Bank był jednym z pierwszych prywatnych banków w Polsce

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie Kredyt Banku przez hiszpański Banco Santander, a co za tym idzie przez Bank Zachodni WBK, którego większościowym udziałowcem są Hiszpanie. Po połączeniu może powstać trzeci co do wielkości bank w Polsce.

W wyniku połączenia ma powstać trzeci co do wielkości bank w Polsce pod względem posiadanych pieniędzy, zdolności udzielania kredytów a także depozytów finansowych oraz drugi co do skali pod względem działalności maklerskiej i funduszy inwestycyjnych. Po połączeniu nowy bank będzie dysponował siecią liczącą ponad 900 placówek oraz 3,5 mln klientów.

Likwidacja odziałów?

Przedstawiciele Banco Santander zapewnili, że skala zamknięć oddziałów obu banków będzie niewielka, ponieważ ich sieci są w dużej mierze komplementarne. Wcześniej banki zapowiadały, że sfinalizowanie transakcji spodziewane jest pod koniec 2012 roku. Warunkiem takiego scenariusza jest jeszcze uzyskanie zgody na połączenie od Komisji Nadzoru Finansowego. Zgodnie z zapowiedziami zastępcy przewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka, decyzji w tej sprawie można spodziewać się na jesieni. Kwaśniak mówił wcześniej, że KNF będzie chciała, by bank powstały z połączenia pozostał notowany na warszawskiej giełdzie, a udział akcji pozostających w wolnym obrocie wynosił co najmniej 25 proc.

Kłopoty Santander

Banco Santader znalazł się z grupie hiszpańskich banków, którym w połowie maja agencja ratingowa Moody's obniżyła wycene. Choć analitycy zaznaczyli wtedy, że nie powinno to pogorszyć warunków finansowania. Banco Santander to największy bank w Hiszpanii i jeden z największych banków w strefie euro obsługujący ponad 60 mln klientów w 43 krajach. Od 2003 roku Santander działa w Polsce pod nazwą Santander Consumer Bank.

WBK wchłonie Kredyt Bank

Planowane połączenie obu banków nastąpi poprzez przeniesienie wszystkich pasywów i aktywów (czyli placówek, pieniędzy złożonych na kontach a także udzielononych kredytów) Kredyt Banku na rzecz Banku Zachodniego WBK, z równoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Banku Zachodniego WBK poprzez emisję akcji Banku Zachodniego WBK, które zostaną wydane wszystkim dotychczasowym akcjonariuszom Kredyt Banku.

Wymiana akcji banków

Relacja dotycząca wymiany akcji wyniesie 6,96 akcji BZ WBK za 100 akcji Kredyt Banku. Po planowanym połączeniu Santander obejmie ok. 76,5 proc. akcji połączonego banku, a KBC ok. 16,4 proc. Pozostali inwestorzy mniejszościowi uzyskają około 7,1 proc. akcji.

Autor: km/fac / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24