Bruksela: ciąć więcej. Londyn mówi: nie

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huLondyn idzie swoją drogą

Komisja Europejska jest rozczarowana skalą cięć w brytyjskim budżecie - podaje BBC. Liczyła, że będą one o przynajmniej 20 mld funtów większe. - Na większych oszczędnościach ucierpiałyby służby publiczne - argumentuje rząd w Londynie.

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że brytyjskie wytyczne fiskalne nie gwarantują redukcji deficytu budżetowego do mniej niż 3 procent Produktu Krajowego Brutto w wymaganym przez UE terminie 2014-15 roku. Brytyjczycy zdecydowali się jednak pójść własną drogą i w latach 2014-2015 zbić deficyt do 4,7 proc.

- Uważamy, że Unia Europejska dokonała błędnego osądu. Mamy na myśli plan, który wymaga od nas wyciągnięcia z gospodarki dodatkowo około 20 mld funtów w latach 2014-15 i uważamy, że wyrządziłoby to służbom publicznym lub podatnikom szkody nie do naprawienia - tłumaczył BBC główny sekretarz skarbu Liam Byrne.

Opozycja: nie tędy droga

Plany rządu krytykuje też opozycja. Ken Clarke sekretarz skarbu w gabinecie cieni uważa, że jeśli rząd nie zredukuje wydatków, to grozić to będzie podwyżką stóp procentowych w czasach, gdy wciąż na rynku nie jest łatwo o pieniądz, wzrostem bezrobocia oraz znacznym opóźnieniem w nadejściu ożywienia.

Rząd jednak ma swoje argumenty. - To wyciągnięcie tych pieniędzy z gospodarki grozić będzie zagrożeniem przeciągnięcia się recesji - odpowiada minister finansów Alistair Darling. W tym roku deficyt budżetowy w Wielkiej Brytanii ma wynieść 178 mld funtów, czyli 12,6 proc. PKB.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu