Bruksela chce zobaczyć polski budżet

Najnowsze


Komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn poinformował, że wyśle w czwartek listy do pięciu ministrów finansów, w tym do polskiego, by przekazali Komisji swoje plany budżetów na 2012 roku. W jego ocenie, Polska i cztery kraje nie skorygowały na czas deficytów.

KE w opublikowanych w czwartek prognozach gospodarczych przewiduje, że deficyt polskich finansów publicznych wyniesie 5,6 proc. PKB w 2011 roku, cztery proc. w 2012 roku i 3,1 proc. w 2013 roku. W maju KE prognozowała deficyt naszego budżetu w 2012 roku na poziomie 3,6 proc. PKB. Wymagany w UE próg deficytu to trzy proc. PKB.

Co z tym deficytem?

- Wydaje się, że kilka krajów, które teraz są objęte procedurą nadmiernego deficytu, nie skorygowało na czas nadmiernych deficytów w zrównoważony sposób - powiedział na konferencji prasowej Rehn. Kraje, których termin korekty nadmiernego deficytu upływa w 2011 oraz 2012 roku to: Belgia, Cypr, Polska, Węgry i Malta. - Dlatego potrzebne są przekonujące argumenty w sprawie zastosowania odpowiednich środków i budżety na 2012 rok - zwłaszcza tych krajów - powinny być dostępne do połowy grudnia - powiedział Rehn.

- Dałem w tej sprawie ministrom finansom wczesne ostrzeżenie na posiedzeniu Ecofin we wtorek i jeszcze dziś wysyłam listy z naszą prośbą do ministrów finansów tych pięciu krajów - dodał.

Procedurę nadmiernego deficytu KE nałożyła na Polskę w lipcu 2009 roku. Rząd ma czas do końca 2012 roku na ograniczenie deficytu do przewidzianych w kryteriach z Maastricht trzech proc. Produktu Krajowego Brutto.

Źródło: PAP