Bruksela adwokatem operatorów przeciw Play

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24UKE niezbyt czysto ustawił reguły gry

Komisja Europejska zwróciła się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, by obniżył stawki hurtowe, które operatorzy płacą za połączenia z siecią Play. Stawki te są ok. dwuipółkrotnie wyższe od tych, jakie Play płaci tym operatorom.

Stawki MTR (ang. Mobile Termination Rates) są podstawą do rozliczeń pomiędzy operatorami w przypadku rozmów między różnymi sieciami. Operator telefoniczny osoby odbierającej połączenie obciąża kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane. Na podstawie tych stawek ustalane są ceny połączeń detalicznych dla klientów.

Dla dobra klienta

Stawki do operatora sieci Play - firmy P4 - wynoszą obecnie 40,41 groszy. W przypadku trzech największych operatorów - Polkomtela (operator Plus), PTK Centertel (Orange) i Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era) - opłaty te wynoszą od 1 lipca 2009 roku 16,77 groszy. Decyzję o takiej wysokości stawek wydał Urząd Komunikacji Elektronicznej, który chciał w ten sposób premiować nowego operatora. - Zezwolenie spółce P4 na pobieranie do roku 2014 wyższych niż u konkurencji stawek za zakończenie połączenia jest nieuzasadnione - uznała Komisja i wezwała UKE "do szybkiego obniżenia pobieranych przez P4 stawek za zakończenie połączenia z siecią komórkową do poziomu odpowiadającego kosztom ponoszonym przez efektywnego operatora".

Nowym podmiotom na rynku można w drodze wyjątku zezwolić na naliczanie wyższych stawek, co pozwala im osiągnąć minimalną wielkość niezbędną do skutecznego konkurowania na rynku. Tego rodzaju wyjątki mogą być jednak przyznawane wyłącznie na czas ograniczony kroes o play

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24