Najnowsze

Brytyjskie linie rezygnują z "królowej niebios"

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Linie lotnicze Emirates zwalniają pracowników
Linie lotnicze Emirates zwalniają pracownikówTVN24
wideo 2/7
TVN24Linie lotnicze Emirates zwalniają pracowników

Linie lotnicze British Airways poinformowały w piątek, że wskutek kryzysu w branży lotniczej spowodowanego epidemią koronawirusa, wycofują z użytku wszystkie swoje samoloty Boeing 747.

Brytyjski przewoźnik jest największym na świecie operatorem jumbo jetów; ma ich w swojej flocie 31. - Z wielkim smutkiem możemy potwierdzić, że proponujemy wycofanie z eksploatacji całej naszej floty 747 ze skutkiem natychmiastowym. Jest mało prawdopodobne, żeby w sytuacji zmniejszenia popytu na podróże spowodowanego globalną pandemią COVID-19, nasza wspaniała "królowa niebios" ponownie obsługiwała komercyjne połączenia dla British Airways - powiedział rzecznik. BA, która jest własnością International Airlines Group (IAG), poinformowała, że wszystkie samoloty zostaną wycofane ze skutkiem natychmiastowym. Początkowo planowano je wycofać z eksploatacji w 2024 roku. Samoloty Boeing 747 stanowią około 10 proc. całej floty BA.

Legenda lotnictwa

Ponad pół wieku po pojawieniu się na deskach kreślarskich inżynierów, Boeing 747 staje się wymierającym gatunkiem. Samolot, który jest legendą lotnictwa, nie ma już przyszłości. Rynek lotniczy znacznie zmienił się przez pół wieku i 747 przestaje do niego pasować.

Według danych firmy Cirium, która analizuje rynek przewozów lotniczych, w użyciu jest obecnie ok. 500 maszyn tego typu, z których 30 to samoloty regularnie przewożące pasażerów, 300 jest używanych do transportu towarów, a pozostałe znajdują się w hangarach. Poprzednik British Airways, BOAC, po raz pierwszy zaczął wykorzystywać samoloty Boeing 747 na początku lat 70. Obecnie BA używa wersji 747-400, która przeznaczona jest do lotów dalekiego zasięgu. Tę wersje po raz pierwszy odebrał w lipcu 1989 roku i obecnie jest największym ich operatorem na świecie. Brytyjski przewoźnik dodał, że będzie wykonywał więcej lotów na nowoczesnych, bardziej paliwooszczędnych samolotach, takich jak nowy Airbus A350 i Boeing 787 Dreamliner. Jak się oczekuje, pomogą one BA w osiągnięciu zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku. Boeing 747 produkowany jest od 1969 roku, ale rok temu firma zapowiedziała zakończenie jego wytwarzania. W ramach cięcia kosztów wymuszonego skutkami pandemii COVID-19 British Airways zapowiedziały już zwolnienie 12 tys. pracowników.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości