British Airways na historycznym minusie

Najnowsze

Aktualizacja:

British Airways poniosły rekordową stratę operacyjną 220 mln funtów w zakończonym 31 marca roku finansowym 2008/09. Zadłużenie BA wzrosło do 2,4 mld funtów. Jeszcze nigdy w historii sytuacja flagowych brytyjskich linii lotniczych nie była tak zła.

W poprzednim roku finansowym (2007/08) towarzystwo BA wypracowało zysk operacyjny 875 mln funtów przy poziomie długu 1,3 mld funtów.

- Zmniejszony popyt na przewozy pasażerskie i towarowe oraz wysokie ceny paliwa ubiegłego lata przyczyniły się do naszej straty operacyjnej 220 mln funtów w sytuacji, gdy nasze łączne wydatki na paliwo osiągnęły niemal 3 mld funtów - oświadczył dyrektor wykonawczy BA Willie Walsh. Zapowiedział jednocześnie, że w najbliższym sezonie zimowym liczba lotów zostanie zmniejszona o 4 procent, co spowoduje wycofanie z ruchu do 16 samolotów.

Nie podzielą się zyskiem

Prezes BA Martin Broughton powiedział, że w świetle ubiegłorocznych wyników finansowych spółki rada nadzorcza nie ma podstaw do zarekomendowania dywidendy.

Osiągnięte w roku 2008/09 łączne przychody w wysokości blisko 9 mld funtów dają BA pozycję trzeciego największego europejskiego towarzystwa lotniczego.

Źródło: PAP