BRAT PIT: Ulgi dla "liniowca"

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESUlgi dla "liniowca"

Podatek liniowy to ostatnio temat bardzo modny. Tym, którzy rozliczają się w ten sposób, "Twój Brat PIT" przypomina ulgi, z jakich mogą skorzystać. Tym bardziej, że od tego roku w PIT-cie "liniowców" pojawiła się możliwość przekazania jednego procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego.

- Standardowo w PIT 36-L wpisujemy wszelkie dochody, koszty, przychody, odliczenie ZUS-u i składki zdrowotnej - przypomina doradca podatkowy Marek Kolibski z kancelarii podatkowej "Ożóg i Wspólnicy".

Jednak osoby, które rozliczają się liniowo, wcale nie muszą ze wszystkich ulg rozliczać się w tym właśnie PIT-cie. - Taka osoba może uzyskiwać dochody z innych źródeł, które będzie wykazywać w PIT 37 i PIT 38. W nich otwiera się cały wachlarz ulg, z których będzie można skorzystać - zaznacza ekspert.

Ponadto w PIT 36-L znajdziemy ulgę, której dotychczas nie było. Mamy możliwość przekazania 1 proc. naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. - To bardzo ważna wiadomość, ponieważ dotychczas ustawodawca, nie wiedzieć czemu, nie pozwalał na takie gesty liniowcom - dodaje Kolibski.

Ekspert odpowiada na pytania widzówTVN CNBC BIZNES

Masz pytanie? Napisz, zadzwoń, pomożemy!

Ekspert w studiu odpowiadał również na pytania widzów. Dotyczyły one m.in. korzystania z ulgi rodzinnej, jeśli rozliczamy się przy pomocy podatku liniowego, czy korzystania z ulgi na dzieci w PIT 38.

Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES