Branża aptekarska kwitnie w marcu

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Apteki rozwitły w marcu

Czy to zdrowie nam szwankuje? Czy może leki droższe? Jaka by nie była przyczyna, skutek jest niesamowity: w marcu hurtownie farmaceutyczne sprzedały do aptek leki o wartości o 10 procent wyższej niż rok temu. - łącznie za 2,07 miliarda złotych. Takie dane zgromadziła firma IMS Health.

Jeszcze wyższy wzrost analitycy firmy odnotowali w ujęciu miesięcznym: marcowa sprzedaż hurtowni była o 18 proc. wyższa niż w lutym. Cały pierwszy kwartał przyniósł hurtowniom sprzedaż ponad 5,7 mld zł, co oznacza 1,3 proc. zwyżkę w porównaniu z tym samym okresem 2009 roku - poinformował IMS Health.

Zdaniem analityków firmy, w kolejnych miesiącach wartość rynku aptecznego będzie rosła szybciej, a w skali całego roku zwyżka powinna sięgnąć około 7 proc.

- Wzrost wartości rynku w marcu w porównaniu do lutego jest charakterystyczny dla tego okresu. Po zaskakującym spadku wartości rynku aptecznego w styczniu i 3-procentowym wzroście w lutym, dwucyfrowy wzrost wartości rynku w marcu jest bardzo pozytywnym sygnałem. Łącznie w pierwszym kwartale 2010 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 5,7 miliarda złotych, o 1,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak niski wzrost wartości rynku spowodowany był m.in. srogą i przedłużającą się zimą, która wpłynęła na niską wartość rynku w styczniu i pierwszej połowie lutego - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

W całym 2009 roku wartość rynku aptecznego wyniosła 21,4 mld złotych, a dynamika wzrostu wartości rynku w tym okresie w ujęciu r/r wyniosła blisko 11 proc. i była największa w ostatnich latach.

IMS Health jest globalną firmą z pięćdziesięcioletnią tradycją. Specjalizuje się w dostarczaniu informacji dla przemysłu farmaceutycznego i rynku ochrony zdrowia.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24