Brakujący odcinek A1 już otwarty. Z Warszawy nad morze pojedziesz autostradą

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn24Błękitny 24 nad autostradą A1

Drogowcy oddali do użytku 19-kilometrowy fragment autostrady A1 z Włocławka do Kowala. Po otwarciu brakującego odcinka całą trasę z Gdańska do Łodzi i dalej m.in. do Warszawy będzie można przejechać autostradą. Czas podróży skróci się średnio o pół godziny.

"Autostrada A1 Włocławek-Kowal jest już dostępna dla kierowców" - poinformowała w środę GDDKiA na Twitterze.

Informację o otwarciu brakującego odcinka autostrady A1 potwierdziła też Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Ostatnie poprawki

Jutro zostanie otwarty ostatni odcinek autostrady A1red. | TVN24 Biznes i Świat

We wtorek na całym odcinku Włocławek - Kowal trwały jeszcze prace wykończeniowe, m.in. malowanie znaków poziomych, ustawianie znaków pionowych, montowanie ekranów akustycznych i siatek ochronnych wzdłuż drogi, a także sadzenie traw i drzew na poboczach.

Przynajmniej do lata przejazd autostradą A1 na odcinku Czerniewice - Kowal będzie bezpłatny; do tego czasu mają zostać dokończone prace wokół trasy i wszystkie tzw. miejsca obsługi podróżnych - w Otłoczynie, Kałęczynku, Machnaczu, Ludwinowie i Lubieniu.

Duże opóźnienie

Wcześniej planowano, że cały odcinek A1 Czerniewice - Kowal będzie gotowy we wrześniu 2012 r. Na początku września 2012 r. GDDKiA zerwała jednak kontrakty z dotychczasowymi wykonawcami ze względu na niewywiązywanie się z przyjętych zobowiązań. Fragment Czerniewice - Brzezie budowało konsorcjum, którego liderem była firma SRB Civil Engineering Limited, a fragment Brzezie - Kowal - konsorcjum ze spółką PBG jako liderem.

W ogłoszonym przetargu na dokończenie fragmentu autostrady A1 Czerniewice - Kowal wygrała firma Salini Polska, która złożyła ofertę wybudowania odcinka Czerniewice - Brzezie (34,5 km) za 450 mln zł brutto i odcinka Brzezie - Kowal (29,5 km) za 608 mln zł. Przed świętami Bożego Narodzenia w 2013 r. kierowcom udostępniono 45-kilometrowy fragment autostrady Czerniewice - Włocławek Zachód.

Autor: ToL/Klim/kwoj / Źródło: PAP