Brak przedszkoli podnosi bezrobocie

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Ruszyła batalia o miejsca w żłobkach i przedszkolach

Nienarodzone dzieci na listach oczekujących do żłobków i przedszkoli? Nic dziwnego, skoro miejsc w przedszkolach wystarczy dla zaledwie 40 proc. dzieci w wieku 3-6 lat, a w żłobkach - zaledwie dla 2 proc. najmłodszych dzieci. Problem ten jest jedną z głównych przyczyn wysokiego bezrobocia wśród kobiet - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Początek roku dla rodziców maluchów oznacza rozpoczęcie batalii o miejsca w żłobkach i przedszkolach na przyszły rok. A jest się o co bić, bo gwarancja znalezienia opieki nad dzieckiem umożliwia matce powrót do pracy.

Liczba chętnych wielokrotnie przekracza liczbę dostępnych miejsc. Na listach rezerwowych widnieje zazwyczaj nawet kilkaset nazwisk. Sytuacji nie ratują placówki prywatne. Mimo wysokiej ceny, na jedno miejsce przypada kilkanaścioro dzieci.

Miejsca tylko dla szczęśliwców

Trzeba nie lada szczęścia żeby zdobyć cenne miejsce dla dziecka. Z najnowszych danych Ministerstwa Edukacji wynika, że w Polsce jest 8,4 tys. przedszkoli publicznych i 1,6 tys. niepublicznych. Tymczasem dzieci od 3. do 6. roku życia jest około 1,6 mln. Oznacza to, że miejsc w przedszkolach wystarcza dla zaledwie 40 proc. szczęśliwców.

Jeszcze trudniej jest ze znalezieniem żłobka. W Polsce są zaledwie 352 takie placówki. Warto przypomnieć, że jeszcze 2000 r. - w okresie gwałtownego niżu demograficznego - było ich 428. Obecnie miejsc w żłobkach wystarcza dla 2 proc. najmłodszych dzieci.

Etat w domu

Wiele kobiet, które nie znajduje placówki do opieki nad dzieckiem, a nie stać je na wynajęcie opiekunki, rezygnuje z pracy zawodowej. Według danych GUS w 2008 r., aż 57 proc. bezrobotnych stanowiły kobiety.

Kolejne rządy obiecują liberalizację bardzo restrykcyjnych przepisów dotyczących tworzenia prywatnych żłobków. Podobnie obecny rząd zapowiadał zwiększenie odpowiedzialności państwa za opiekę nad dziećmi. Jednak projekt ustawy nie trafił jeszcze nawet do Sejmu.

Wygląda więc na to, że odwieczny dylemat, przed którym stają kobiety - dziecko czy praca - jeszcze długo pozostanie aktualny.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24