Brak nowego dowodu może słono kosztować

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wymiana dowodu pozwoli uniknąć kłopotów

Książeczkowy dowód jest ważny do końca marca 2008 roku, ale wniosek o jego wymianę należy złożyć do końca grudnia tego roku - przypomina "Gazeta Prawna". Jeśli tego nie zrobimy możemy narazić się na spore nieprzyjemności.

Większość osób, które jeszcze nie dokonały wymiany dowodów, jest po prostu nieświadoma konsekwencji prawnych braku ważnego dowodu.

Komplikacje...

Załatwienie najprostszej sprawy w urzędzie bez ważnego dowodu będzie niemożliwe bądź bardzo utrudnione. Na liście najprostszych czynności, których nie da się wykonać bez dowodu osobistego, jest ponad 40 pozycji - informują przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Książeczkowe dowody po 31 marca 2008 roku nie będą respektowane przez żaden podmiot, jeśli w kontaktach z nim wymagany jest dowód tożsamości. Potwierdzają to także urzędnicy i bankowcy. - Zgodnie z prawem nie będziemy honorować starych dowodów. Klient będzie mógł jednak wykazać swoją tożsamość innym dokumentem ze zdjęciem. Nie każdy jednak posiada paszport czy prawo jazdy - mówi Michał Dziewulski z Poczty Polskiej.

- Rozpoczynamy akcję skierowaną do klientów. Chcemy przypomnieć im, że powinni wymienić dowody, bo tak stanowią przepisy. Klienci mogą jednak u nas legitymować się także paszportami - informuje Piotr Gajdziński, rzecznik Banku Zachodniego WBK.

... i nieprzyjemności

Zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych, obywatel polski zamieszkały w Polsce jest obowiązany posiadać dowód osobisty od ukończenia 18 roku życia. Za uchylanie się od posiadania lub wymiany dowodu podlega się karze ograniczenia wolności do jednego miesiąca albo grzywnie (art. 55) w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł.

- Na podstawie tego przepisu będziemy kierować wnioski o ukaranie za brak dowodu osobistego. Oczywiście nie ma obowiązku jego posiadania w trakcie kontroli, ale jesteśmy w stanie zweryfikować w bazie danych, czy nowy dowód został wystawiony - informuje komisarz Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji.

MSWiA wyjaśnia, że osoby, które złożą wniosek przed 31 grudnia 2007 roku, nie będą traktowane jak sprawcy wykroczenia.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24