Brak DSK - dosypią Grecji pieniędzy?

Najnowsze

Aktualizacja:

Brak Dominika Strauss Kahna na szczycie eurogrupy nie będzie miał wpływu na przebieg obrad - wypowiedź irlandzkiego ministra ds. europejskich cytuje agencja Reutera. Strauss-Kahna w Brukseli zastąpi Egipcjanka Nemat Shafik, która jest zastępczynią dyrektora zarządzającego MFW.

W Brukseli wczesnym popołudniem ma ruszyć spotkanie ministrów finansów krajów strefy euro. Jutro dołączą do nich ministrowie z pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Jednym z głównych tematów ma być ewentualna nowa pomoc dla Grecji. Rynki obawiają się, że jeśli Ateny nie dostaną dodatkowego wsparcia z Unii, to przeprowadzą restrukturyzację swego zadłużenia. W przyszłym roku Grecja będzie potrzebowała dodatkowych 27 miliardów euro, aby sfinansować obsługę swoich długów. W zeszłym roku Ateny otrzymaly z Unii i MFW 110 miliardów euro.

Jednak dosypią pieniędzy?

O możliwej restrukturyzacji greckiego długu pisał już jednak w weekend niemiecki dziennik "Die Welt". Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska według niego miały zgodzić się na spisanie części długu na straty. Dziennik nie podał źródła tej informacji.

Według gazety, zarówno Fundusz, Unia, jak i rząd Niemiec chcą, by czas wykupu greckich obligacji został wydłużony. Europejski Bank Centralny i Francja natomiast miałyby być przeciwne tym pomysłom.

Część analityków natomiast oczekuje, że Grecja otrzyma jeszcze dodatkowe finansowanie, by mogła uniknąć restrukturyzacji. W piątek Unia wezwała Grecję, by rozpoczęła konsolidację finansów publicznych jeszcze w tym roku, bo nadal nie osiągnęła postawionego jej celu redukcji deficytu.

W Brukseli ministrowie finansów mają też zatwierdzić pomoc dla Portugalii. Według komisarza Unii do spraw gospodarczych, eurogrupa zgodzi się na 78 miliardów euro pożyczki dla Lizbony. Ministrowie eurogrupy mają rozmawiać też o kandydaturze Włocha Mario Draghi na stanowisko szefa Europejskiego Banku Centralnego.

"MFW działa normalnie"

Międzynarodowy Fundusz Walutowy po zatrzymaniu swego dyrektora zarządzającego w USA jeszcze w weekend dokonał zmian w reprezentacji, powierzając zarządzanie dotychczasowemu wicedyrektorowi Johnowi Lipsky'emu. Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego zapewniają, że instytucja pod kierownictwem Johna Lipskyego będzie działała normalnie.

Dominique Strauss Kahn został aresztowany pod zarzutem próby gwałtu na 32-letniej pokojówce w hotelu w Nowym Jorku. Dziś wieczorem czasu polskiego czeka na pierwsze przesłuchanie przed sądem. Według spekulacji prasowych zrezygnuje po nim ze stanowiska.

Źródło: TVN CNBC, tvn24.pl