BP znów sięgnie do portfela? Rząd USA chce kolejnych 21 mld dolarów

Najnowsze

US Coast GuardWyciek ropy naftowej do wód Zatoki Meksykańskiej pozostaje największą w dziejach przemysłu naftowego USA katastrofą ekologiczną

21 miliardów dolarów - dokładnie tyle domagają się władze USA w kolejnym procesie przeciwko koncernowi BP za dopuszczenie do wycieku milionów baryłek ropy do wód Zatoki Meksykańskiej przed blisko trzema laty. BP już wcześniej w związku z tą katastrofą musiało głęboko sięgnąć do kieszeni. Na początku roku, w innym procesie, sąd nakazał koncernowi wypłatę 4 mld dolarów.

Wyciek ropy naftowej do wód Zatoki Meksykańskiej przed blisko trzema laty pozostaje największą w dziejach przemysłu naftowego USA katastrofą ekologiczną.

W kwietniu 2010 roku na kontrolowanej przez BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon nastąpił wybuch, który spowodował śmierć 11 osób i niekontrolowany wyciek ropy z podmorskiego złoża. Według władz państwowych do wód Zatoki Meksykańskiej przedostało się wtedy 4,9 mln baryłek ropy, natomiast BP twierdzi, że było to 3,1 mln baryłek.

Miliardy dla poszkodowanych

Rząd Stanów Zjednoczonych i władze pięciu stanów żądają przed sądem od koncernu BP 21 mld dolarów. Za kulisami rozpoczętego właśnie procesu wciąż prowadzone są jednak rokowania w sprawie polubownego uregulowania sporu. Ugoda też nie będzie tania dla BP.

Pod koniec ubiegłego tygodnia dzienniki "Wall Street Journal" i "New York Times" poinformowały, że władze federalne i stanowe byłyby gotowe zaakceptować ugodę, w ramach której otrzymałyby od BP 16 mld dolarów - ale bez trwającego miesiące lub nawet lata postępowania sądowego.

Koncern podaje, że do tej pory zobowiązał się przekazać poszkodowanym około 38 mld dolarów, z czego 23 mld już wypłacił.

Na początku roku przed sądem federalnym zakończył się pierwszy - przedstawiany jako "główny" - proces, w którym w roli oskarżonego występował koncern.

Zgodnie z wyrokiem BP musi w zapłacić w sumie ponad 4 miliardy dolarów, przy czym sama grzywna opiewa na kwotę 1,26 miliarda dolarów. Na pozostałą sumę składa się m. in. wpłata w wysokości 2,4 miliarda dolarów na rzecz Narodowego Towarzystwa Przyrodniczego, 350 milionów dolarów dla Państwowej Akademii Nauk USA oraz około 800 milionów dolarów na rzecz specjalnego funduszu „Mexican Gulf” utworzonego w celu neutralizacji skutków katastrofy.

Autor: ŁOs//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Coast Guard