Najnowsze

Kłopoty z aktywacją bonu turystycznego. Lawina zgłoszeń

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
PAP, Rzeczpospolita
Koronawirus a turystyka. Ekspert o nadchodzących miesiącach: czeka nas niepewność
Koronawirus a turystyka. Ekspert o nadchodzących miesiącach: czeka nas niepewność TVN24
wideo 2/8
TVN24Koronawirus a turystyka. Ekspert o nadchodzących miesiącach: czeka nas niepewność

Wielu rodziców nie może skorzystać z bonu turystycznego swoich dzieci, mają bowiem problemy z jego aktywacją. Do tej pory do Polskiej Organizacji Turystycznej wpłynęło już 20 tysięcy odwołań w tej sprawie - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

- Planowałem wykorzystać bony dwójki moich dzieci i opłacić nimi część noclegów w ośrodku wczasowym w Łebie. Okazało się, że nic z tego. Na moim koncie PUE nie było bonu - mówi "Rzeczpospolitej" Rafał Kowalski z Warszawy.

- Dlaczego tak się stało? Nie wiem. Dzwoniłem wielokrotnie na specjalną infolinię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W końcu udało mi się połączyć z konsultantem. Dowiedziałem się, że muszę złożyć odwołanie - tłumaczy rozgoryczony czytelnik.

Problemy z bazą danych

Jak czytamy w dzienniku, w internecie jest już pełno tego rodzaju historii. "Zaczęły się nawet pojawiać oferty płatnej pomocy w rozwiązywaniu problemu" - twierdzi "Rz". Według gazety problem jest doskonale znany w ZUS i POT. "Zależało nam na uruchomieniu programu od 1 sierpnia, by zwiększyć popyt na usługi turystyczne oraz jak największej liczbie rodzin umożliwić skorzystanie z dofinansowania do wypoczynku jeszcze w czasie wakacji szkolnych. Przy tak szybkim tempie wdrażania systemu na początkowym etapie mogły wystąpić problemy, głównie związane z wczytaniem bazy danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do ZUS. Na podstawie tej bazy przyznawane są bony - wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Grzegorz Cendrowski z POT. Polska Organizacja Turystyczna też zapewnia, że system jest udoskonalany. - Cały czas pracujemy nad rozwiązywaniem tych problemów, analizujemy uwagi beneficjentów programu i usprawniamy proces przyznawania bonów – podkreśla Grzegorz Cendrowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Bon turystyczny

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. W ciągu pierwszego miesiąca obowiązywania Polacy pobrali 886 tysięcy bonów turystycznych na kwotę 759 milionów złotych - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Do końca sierpnia zrealizowano płatności bonem na kwotę ponad 172 milionów złotych.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej www.bonturystyczny.gov.pl oraz na www.polska.travel.

Autor:ToL

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Pozostałe wiadomości