Bój o badania internetu

Najnowsze

Aktualizacja:
Kto zbada naszą sieć?

Nasza–Klasa i GG Network chcą odebrać kontrolę nad rynkiem badań internetu pięciu największym portalom. I zapowiadają stworzenie konkurencji dla Polskich Badań Internetu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", obecnie Onet, Wirtualna Polska, Interia, Agora oraz Presspublika za pośrednictwem spółki Polskie Badania Internetu kontrolują metodologię badań internetu o nazwie Megapanel.

– Te grupy tworzą standard badania, które działa na ich korzyść, bez uwzględniania zdania większości – oskarża Krzysztof Łada, szef reklamy GG Network.

Wtórują mu przedstawiciele Naszej Klasy, którzy twierdzą, że w rzeczywistości mają więcej użytkowników, niż pokazuje badanie. Poza tym skarżą się, że Megapanel nie uwzględnia liczby użytkowników wideo i radia w internecie.

Gra o dużą kasę

Zarzutów nie rozumie prezes PBI Andrzej Garapich. – W Megapanelu Nasza-Klasa i Allegro wyprzedzają wszystkie portale poza Onetem, a GG Network zajmuje miejsce w połowie pierwszej dwudziestki. Czy tak wygląda dyskryminacja? – pyta w rozmowie z "DGP".

Same portale zarzutów oficjalnie nie komentują. – Zapraszaliśmy innych graczy do PBI. Gdy przychodzi do podziału kosztów, chętnych nie ma – mówi gazecie członek zarządu jednego z portali.

Gra toczy się przede wszystkim o pieniądze z reklam. Ich podział odbywa się według pozycji zajmowanych przez wydawców w Megapanelu - podkreśla "DGP".

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"