Bogdanki nie oddali

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Właściciele nie odpowiedzieli na wezwanie do sprzedaży Bogdanki

Czeski NWR uzyskał w wezwaniu mniej niż 75 proc. akcji Bogdanki - poinformował Dom Maklerski Banku Handlowego, pośredniczący w wezwaniu. Oznacza to, że wezwanie nie doszło do skutku.

"Dom Maklerski Banku Handlowego (...) informuje, iż w okresie przyjmowania zapisów w ramach wezwania, nie został przekroczony próg 75 proc. liczby akcji objętych zapisami. Termin przyjmowania zapisów zakończył się w dniu 29 listopada 2010 r. Tym samym nie ziścił się warunek określony w punkcie 6 wezwania. W związku z powyższym transakcja nabycia akcji w ramach wezwania planowana na 2 grudnia 2010 r. nie odbędzie się" - napisano w komunikacie.

Zaskakujące wezwanie

Na początku października koncern New World Resources wezwał do sprzedaży 34 mln 13 tys. 590 akcji Bogdanki, stanowiących 100 proc. kapitału. W wezwaniu zaoferowano cenę 100,75 zł za akcję. Wezwanie miało dojść do skutku, gdy będą zapisy na 75 proc. akcji Bogdanki.

Rynek spodziewał się podwyższenia oferty - w giełdowych notowaniach akcje Bogdanki kosztowały nawet 115 zł za sztukę. Gdy termin podwyższenia ceny minął, akcje Bogdanki powróciły do poziomu bliskiego wezwaniu.

Kontrolowany przez czeskiego multimilionera Zdenka Bakalę koncern przyznał, że jest to próba wrogiego przejęcia lubelskiej kopalni węgla. Przeciwko tej ofercie wypowiadał się zarówno zarząd Bogdanki, jak i jej związki zawodowe.

Skarb niechętny

Minister skarbu Aleksander Grad mówił w połowie listopada, że patrząc tylko od strony biznesowej, trudno się spodziewać pozytywnych odpowiedzi na wezwanie koncernu NWR do sprzedaży akcji Bogdanki. - Jestem spokojny o Bogdankę. Obserwuję to wezwanie. To jest normalna gra na rynkach kapitałowych. (...) Pytanie, czy akcjonariuszom opłaca się sprzedawać te akcje - mówił.

Minister przypomniał, że głównymi akcjonariuszami Bogdanki są Otwarte Fundusze Emerytalne. Podkreślił, że nie chce ingerować w ich prawo własności, ale z publikacji prasowych na ten temat wnioskuje, że odpowiedzi na wezwanie NWR nie będzie.

Właściciele też

W podobnym duchu na antenie TVN CNBC wypowiadał się przedstawiciel największego z posiadaczy akcji Bogdanki - Aviva PTE. - Od samego początku mówiliśmy, że ta oferta jest niewystarczająca do tego, żeby na nią przystać - mówił zarządzający tym funduszem Paweł Klimkowski.

Bogdanka jest najlepszą polską kopalnią węgla kamiennego. Jej zysk netto za 3 kwartały br. wyniósł prawie 193 mln zł. Zarząd spółki sprzeciwia się próbie przejęcia przez NWR, wskazując na ryzyko znacznych negatywnych skutków przejęcia dla spółki oraz brak jakichkolwiek korzyści finansowych, technologicznych czy organizacyjnych. Przeciwne przejęciu są również związki zawodowe.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24