Bogdanka sprzeda węgiel Kulczykowi?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kopalnia Bogdanka obecnie wydobywa 5,5 mln ton węgla rocznie

Bogdanka prowadzi rozmowy z Kulczyk Holding na temat ewentualnych dostaw węgla do planowanej elektrowni na Białorusi. Kopalnia mogłaby zapewnić całość dostaw, czyli około 2 mln ton węgla rocznie - poinformował we wtorek prezes Bogdanki Mirosław Taras

- Prowadzimy rozmowy z Kulczyk Holding. To rozmowy techniczne na temat jakości węgla i zaopatrzenia. Otrzymaliśmy zapytanie, czy moglibyśmy w stu procentach zapewnić dostawy węgla do tej elektrowni - powiedział Taras na konferencji.- Chodziłoby o 2 mln ton węgla i dostawa takiej ilości nie stanowiłaby dla nas problemu - dodał.

Poinformował, że Bogdanka byłaby zainteresowana podpisaniem kontraktu, jeśli udałoby się wynegocjować korzystne warunki handlowe.

W ubiegłym tygodniu Kulczyk Holding oraz białoruskie przedsiębiorstwo Grodnoenergo podpisały porozumienia o współpracy inwestycyjnej przy budowie elektrowni węglowej o mocy 920 MW w miejscowości Zelwa na Białorusi (obwód grodzieński).

Inwestycja na Białorusi wymaga budowy infrastruktury elektroenergetycznej, m.in. linii przesyłowych, które pozwolą włączyć elektrownię do białoruskiego systemu energetycznego.

Kulczyk Holding informował, że rozpoczęcie budowy elektrowni jest planowane na przełomie 2011 i 2012 roku, a jej zakończenie na 2015 roku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24