Bogdan Pęk jutro przed komisją

Najnowsze

Aktualizacja:

"Lista Pęka" czyli lista znanych osób, które miały kupić akcje Banku Śląskiego, będzie głównym tematem jutrzejszych obrad komisji śledczej do spraw banków. Posłowie na zamkniętym posiedzeniu przesłuchają Bogdana Pęka.

Na przesłuchaniu w połowie maja 2007 r. Bogdan Pęk poinformował posłów, że istniała tzw. "lista Pęka" - dokument, który zawierał listę akcjonariuszy Banku Śląskiego i liczbę posiadanych przez nich akcji. Pęk stwierdził, że widział ją podczas spotkania z ówczesnym szefem Komisji Papierów Wartościowych Lesławem Pagą i że lista ta była tak tajna, że nie uzyskała do niej dostępu nawet Najwyższa Izba Kontroli. Zwrócił się też do komisji, by sprawę tę poddano kontroli.

- Tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, jeśli nie uda się dotrzeć do listy w inny sposób, to przesłuchamy posła Pęka w tej sprawie na posiedzeniu zamkniętym - powiedział przewodniczący komisji śledczej Adam Hofman z PiS. Dodał też, że w przyszłym tygodniu komisja chce przesłuchać Wojciecha Katnera - wiceprezesa NIK w latach 1992-1997, byłego dyrektora departamentu prywatyzacji NIK Ryszarda Szyca i przewodniczącego rady Banku Śląskiego Krzysztofa Opawskiego.

Hofman zapowiedział, że komisja wyznaczy też kolejny termin przesłuchania Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Aleksandra Kwaśniewskiego. Przesłuchanie byłego prezydenta komisja uzależnia jednak od możliwości wcześniejszego przesłuchania biznesmena Wiesława Michalskiego ps. "Olsen". Przesłuchanie miałoby się odbyć w zakładzie zamkniętym, a jego termin uzależniony jest od zgody prokuratury.

Komisja będzie kontynuować rozpoczęte w połowie maja br. przesłuchania świadków, którzy mogą udzielić informacji o prywatyzacji Banku Śląskiego.

Źródło: PAP, APTN