Bogacze chcą zrzucić się na kryzys

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huOferują swoje pieniądze na zasypywanie kryzysowej dziury

Grupa niemieckich bogaczy wystąpiła z petycją, w której wzywają rząd, aby nałożył na zamożnych obywateli wyższe podatki. Na dwa lata proponują 5-procentową daninę od wartości majątku, co miałoby zasilić budżet kwotą 100 miliardów euro.

Autorzy apelu piszą, że bogaci obywatele, "którzy dorobili się dzięki spadkowi, ciężkiej pracy, pracowitości, sukcesowi w biznesie, czy inwestowaniu" powinni więcej płacić, by przyczynić się do złagodzenia kryzysu.

Jeden z inicjatorów apelu, Dieter Lehmkuhl, powiedział, że w Niemczech około 2,2 mln ludzi posiada majątek wart powyżej pół miliona euro. Inny z sygnatariuszy, Peter Vollmer, oświadczył, że popiera propozycję podatku, ponieważ odziedziczył "mnóstwo pieniędzy, których nie potrzebuje", a podatek byłby społecznie akceptowalnym sposobem na problemy finansowe państwa.

Świadomi obywatele

Autorzy petycji podkreślają, że kryzys finansowy prowadzi do wzrostu bezrobocia, biedy i nierówności społecznych. Dotacje finansowe nie są rozwiązaniem - by pokonać kryzys, trzeba inwestować na wielką skalę w ekologię, edukację i wyrównywanie szans społecznych - czytamy w petycji.

Petycja ma być przedstawiona kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Autorzy proponują przeznaczyć pieniądze na programy socjalne i gospodarcze.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu