Bogaci wywiozą dobytek za granicę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Bogactwo może stanowić niemały problem

Jeżeli rząd przeforsuje pomysł o wprowadzeniu podatku dla najbogatszych, posiadacze wielkich majątków m.in. nieruchomości, dzieł sztuki wywiozą je po prostu za granicę lub obciążą tak, że będą niewiele warte - pisze "Rzeczpospolita".

Według gazety, wówczas zapłacą go emeryci i przedstawiciele klasy średniej, którzy po spłaceniu wieloletnich kredytów nagle staną sie krezusami. Pod koniec czerwca premier Jarosław Kaczyński przedstawił pomysł przeprowadzenia referendum w sprawie zwiększenia podatków, by znaleźć pieniądze na zaspokojenie m.in. postulatów pielęgniarek. Szef rządu poinformował też, że w Ministerstwie Finansów powstaje plan podwyższenia podatków dla najbogatszych.

A tymczasem wiele państw odchodzi od pobierania daniny od najbogatszych, bo jest ona nieefektywna.

Wystarczy spojrzeć na państwa, w których ta forma podatku jest powszechna - pisze "Rz". Wielu bogatych po prostu przeprowadza się za granicę lub przenosi tam swój majątek. Tak może być również w Polsce i jest to bardzo prawdopodobne. - Państwa, które utrzymują podatek majątkowy, robią to ze względów politycznych, nie ekonomicznych. Jest on nieefektywny, a do tego zwykle występuje przyzwolenie społeczne na jego niepłacenie. Zrozumiały to rządy nawet takich państw jak Niemcy, gdzie unikanie podatków jest stosunkowo rzadkie - potwierdza dr Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha. Inny ekspert Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu uważa, że tak naprawdę podatek majątkowy to opodatkowanie oszczędności, których Polska ma ich niestety niewiele. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Jednym z nich jest Francja, na którym skorzystał Luksemburg, znosząc podatek majątkowy i przygarniając Francuzów. Wiele krajów rezygnuje zatem z tego obciążenia. W Danii i Niemczech został zniesiony od 1997 r., w Holandii od 2001 r., w Finlandii i Luksemburgu od 2006 r. Państwa, w których obowiązuje to: Francja, Hiszpania, Norwegia, Rosja i Szwajcaria. "We Francji i Hiszpanii podatek obejmuje cały majątek światowy tzw. rezydentów (osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym państwie). Pozostali mieszkańcy płacą go tylko od majątku znajdującego się w tych krajach. W Rosji płacą wszyscy, ale tylko od nieruchomości (z wyjątkiem gruntów, od których jest osobny podatek) i niektórych środków transportu (np.: samolotów, helikopterów, łodzi motorowych). Szwajcarscy rezydenci płacą podatek od wszystkich składników majątku z wyjątkiem nieruchomości położonych za granicą, nierezydenci zaś tylko od nieruchomości położonych w Szwajcarii. Mieszkańcy Norwegii płacą podatek majątkowy od wszystkiego z wyjątkiem wyposażonych nieruchomości i stałych konstrukcji znajdujących się za granicą, nierezydenci - od majątku ruchomego i nieruchomego położonego w Norwegii" - jak pisze "Rzeczpospolita"

anw


Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24