Bogaci ruszają na polowanie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Spółki giełdowe planują wydać 1 mld zł na przejęcia

Spółki giełdowe, które przetrwały kryzys i mają gotówkę lub możliwości finansowania zakupów myślą już o przejęciach. Ich prezesi zapowiedzieli zakupy za ponad 1 mld zł - podliczył "Puls Biznesu".

Teren polowania to zarówno kraj, jak i zagranica. W wielu przypadkach chodzi o dołączenie do grupy więcej, niż jednego nowego podmiotu. Od słów do czynów droga jest jednak daleka.

Jak trudno jedno przekuć w drugie, przekonuje podsumowanie ilości i wartości transakcji przejęć, zrealizowanych przez giełdowe spółki od początku sierpnia: Asseco Poland kupiło udziały w duńskim IT Practice (za 40 mln zł) i hiszpańskim Terminal Systems (za 16,5 mln zł), Zremb Chojnice przejął 85 proc. udziałów w Henczke Budownictwo za nieco ponad 3 mln zł, a spółka zależna Armatury Kraków nabyła za 13,1 mln zł większościowy pakiet udziałów w firmie produkcyjno-handlowej Armagor.

Bogate plany przejęć

W kilku innych przypadkach transakcje znajdują się na wcześniejszym etapie. CP Energia do 30 września ustali harmonogram połączenia z branżowym konkurentem KRI, Rabat Pomorze z grupy Bomi jest bliski ustalenia szczegółów przejęcia Bać-Polu, podobnie jest w przypadku Lubawy i fińskiego Scantarpu. Zaawansowane są także rozmowy między PZ Cormay, a jego szwajcarskim partnerem Orphee, Lentex ma już porozumienie w sprawie zaangażowania kapitałowego w Stellę Pack, a Instal Lublin dopina przejęcie Geoclimy - wylicza gazeta.

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24