Bloomberg: Polska najlepszym miejscem dla biznesu w Europie Wschodniej i Azji Cetralnej

Najnowsze

Aktualizacja:
Polska grafenową potęgą?tvn24
wideo 2/2

Polska to najlepsze miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej w rejonie Europa Wschodnia-Azja Centralna - wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję Bloomberg. Doceniono nas za rozwijający się rynek konsumentów oraz coraz lepszą infrastrukturę. Ale zganiono za kosztowny i długi proces zakładania działalności gospodarczej.

W światowym zestawieniu Bloomberga Polska zajęła 26. miejsce na 214 badanych państw. Największa wschodnioeuropejska gospodarka - jak opisuje nasz kraj amerykański serwis, jako jedyna w Europie uniknęła recesji w czasie kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2008 roku.

Swój dobry wyniki w tym zestawieniu Polska zawdzięcza wykorzystaniu unijnej pomocy w wysokości 80 mld dol., które w ciągu ostatnich sześciu lat zainwestowano w rozwój infrastruktury.

Lider regionu

- Dotychczas inwestorzy preferowali inne kraje w tym regionie - wyjaśnia Roman Rewald, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Warszawie. - Polska poczyniła ogromny postęp gospodarczy w ciągu ostatnich 20 lat - dodaje.

Mocnym atutem naszej gospodarki jest waluta. Bloomberg podkreśla, że silny złoty, obok euro, jest najbardziej wartościową walutą wśród 24 walut rynków wschodzących. Dla porównania w minionym roku rosyjski rubel osłabł o 12 proc., a brazylijski real o ponad 15 proc.

Polskę doceniła również Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która podkreśla wzrost wydajności pracy w latach 2009-2012. Mimo to - jak dodaje OECD - średnia miesięczna płaca jest u nas o jedną trzecią niższa niż w sąsiednich Niemczech.

Wabik na inwestorów

Zagraniczny kapitał chętniej zagląda do naszego kraju. Bloomberg podaje przykłady Amazona, IBM i Procter & Gamble, które łącznie w tym roku stworzą ponad 8 tys. nowych miejsc pracy. Gigant w branży e-sprzedaży planuje budowę trzech magazynów w Poznaniu, które są kolejnym etapem w ich podboju Europy. IBM w Katowicach otworzy centrum serwisowe zatrudniające 1500 osób. Z kolei Procter & Gamble planuje stworzyć w Warszawie centrum logistyczne i tym samym 500 miejsc pracy.

Bloomberg zwraca także uwagę na wpływ funduszy unijnych. To dzięki nim sieć autostrad potroiła się od 2007 roku. Poprawa infrastruktury pozwoliła na obniżenie kosztów transportu, plasując pod tym względem Polskę w regionie, tuż za Turcją.

Kolejny atutem naszej gospodarki jest rynek wewnętrzny, który jest większy niż Czechy, Rumunia i Węgry razem wzięte, co przekłada się również na wielkość klasy średniej i konsumpcji indywidualnej.

Nie bez skazy

Bloomberg wytknął Polsce kosztowny i długi proces zakładania działalności gospodarczej. W tym zestawieniu spadliśmy w 2012 roku o sześć pozycji. - Biurokracja i skomplikowany system prawny to nadal największe problemy gospodarcze w Polsce - dodaje Rewald. - Inwestorzy zwracają też uwagę na podejście do prawa i pewną swobodę z jaką sędziowie je interpretują - dodaje.

W klasyfikacji Bloomberga gospodarki narodowe są sprawdzane pod kątem najlepszego miejsca do prowadzenia interesów. Pod uwagę bierze takie czynniki, jak stopień gospodarczej integracji, koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej, jak również koszty pracy, ceny surowców i usług, a także rynek konsumentów i poziom korupcji.

Autor: tryb / Źródło: Bloomberg