Najnowsze

Bliżej specjalnej strefy w Szczecinie

Najnowsze

TVN24Miasto dcopomina się o ratunek po likwidacji Stoczni Szczecińskiej

Projekt powołania w Szczecinie specjalnej strefy ekonomicznej trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów 20 maja b.r., a pięć dni później z projektem zapozna się cała Rada Ministrów - takie zapewnienie usłyszeli przedstawiciele miasta i regionu podczas rozmów z ministrem Michałem Bonim.

Jak poinformowały służby prasowe prezydenta Szczecina, warszawskie rozmowy z ministrem oraz oraz m.in. przedstawicielami ministerstwa skarbu państwa, były kolejnymi w sprawie "Programu dla Szczecina". Zakłada on pomoc państwa w tworzeniu np. specjalnej strefy ekonomicznej, infrastruktury niezbędnej do rozwoju gospodarczego Szczecina oraz przygotowanie osłon socjalnych dla stoczniowców, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia.

Jak powiedziała rzeczniczka prezydenta Szczecina Aleksandra Charuk-Jakubowska, miasto nie stanie do przetargu na tereny postoczniowe. Wcześniej informowano, że część strefy mogłaby powstać właśnie na nich.

Oprócz tego uzgodniono w trakcie rozmów kwestię zagwarantowania środków na modernizację znacznego fragmentu autostrady A6 i projektu "Węzeł Tczewska". Inwestycja drogowa pod nazwą "Węzeł Tczewska" ma pozwolić na skomunikowanie terenów przewidzianych do włączenia do specjalnej strefy ekonomicznej.

"Program dla Szczecina"

Główne założenia "Programu dla Szczecina" obejmują utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej, pomoc w tworzeniu infrastruktury niezbędnej do rozwoju gospodarczego Szczecina i stworzenie osłon socjalnych dla najbardziej potrzebujących stoczniowców, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia oraz aktywnego działania na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej.

Ostatecznie w wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło 25 z 37 pakietów majątku stoczni Gdynia. W przypadku szczecińskiego zakładu było to 9 spośród 19 pakietów. Nowi inwestorzy podpisali ostateczne umowy na zakupione części majątku, które sukcesywnie są im przekazywane.

Pod koniec listopada konsorcjum osób fizycznych wylicytowało natomiast część majątku stoczni Szczecin na kwotę ponad 10 mln zł, a Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia na sumę 211,6 tys. zł.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24