Rosjanie znów prowokują w powietrzu. Ekspert: chcieli się zabawić

Najnowsze

TVN24 BiSBliskie spotkanie w powietrzu.

Kolejny incydent z udziałem rosyjskiego myśliwca, który przeleciał blisko maszyny amerykańskiej. Choć słowo "blisko" to wyjątkowo delikatne określenie bo tym razem, odległość miała wynieść zaledwie trzy metry. Dlaczego Rosjanie prowokują i jak na ich działania reagować? W programie "24 Godziny" na to pytania odpowiadał pułkownik Krystian Zięć, pilot i instruktor F16.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 21.00

Rosyjski myśliwiec wykonywał "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry wokół patrolującego nad Morzem Czarnym samolotu rozpoznawczego marynarki wojennej USA - poinformowali w środę dwaj cytowani przez Reutera przedstawiciele Pentagonu.

Według nich w trakcie trwającego około 19 minut incydentu myśliwiec Su-27 zbliżał się do samolotu P-8 na odległość do 10 stóp (trzech metrów).

- Patrolują oni przez 12 godzin i dochodzi wtedy do wielu interakcji. Ale tylko jeden z incydentów został określony przez pilota jako niebezpieczny - powiedział inny przedstawiciel władz USA, który nie ma uprawnień do publicznego występowania.

Dodał on, że władze rozmawiają obecnie z pilotem i analizują całe wydarzenie w celu ustalenia, czy powinno ono być omawiane na corocznym oficjalnym spotkaniu USA-Rosja w sprawie poważniejszych incydentów z udziałem lotnictwa wojskowego.

Reagując na doniesienia na ten temat, rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony oświadczył, że rosyjscy piloci działali ściśle według międzynarodowych zasad wykonywania lotów i że samoloty P-8 próbowały w środę dwukrotnie zbliżyć się do granicy Rosji nad Morzem Czarnym bez włączonych transponderów. Sugeruje to udział w incydencie więcej niż tylko dwóch samolotów wymienionych przez Amerykanów.

W bieżącym roku odnotowano już kilka podobnych niebezpiecznych akcji rosyjskich samolotów, w tym dokonany w kwietniu symulowany atak dwóch bombowców Su-24 na amerykański niszczyciel rakietowy na Morzu Bałtyckim.

P-8 Poseidon to przeznaczona do zadań rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych wojskowa modyfikacja samolotu pasażerskiego Boeing 737.

Autor: tol/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA) | Vitaly V. Kuzmin