Bliski koniec terminalu Etiuda

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Dni Etiudy policzone

Tłok, ścisk i zaduch - każdy, kto choć raz miał okazję odprawiać się z terminalu Etiuda na warszawskim Okęciu, wie, że to doświadczenie nie należy do przyjemnych. Wiedzą o także władze lotniska i właśnie zapowiadają likwidację feralnego terminalu w kwietniu 2009 r. Ruch zostanie przeniesiony do Terminali 1 i 2.

Terminal Etiuda obsługiwał od 2004 r. pasażerów tanich linii lotniczych. Pierwotnie miał on być rozwiązaniem tymczasowym, stworzonym do obsługi pasażerów do czasu zakończenia budowy Terminalu 2.

Od października 2007 r. Etiuda obsługuje już tylko odloty. Przyloty zostały przeniesione do Terminalu 1 i Terminalu 2.

W kwietniu 2009 r. przeniesiona tam mają zostać także odloty. - Liczne skargi pasażerów skłoniły nas do podjęcia decyzji o likwidacji Etiudy. Jej standardy były dla nas nie do zaakceptowania. Chcemy, aby wszyscy pasażerowie byli obsługiwani na najwyższym poziomie. W sytuacji, kiedy oddaliśmy do użytku Terminal 2, stwierdziliśmy, że nie możemy utrzymywać już Etiudy - tłumaczył dziennikarzom w środę dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Michał Marzec.

Zdrożeją bilety

Ale coś za coś. Wyższy standard to także wyższa cena. Opłata dla pasażera kupującego bilet lotniczy wzrośnie z 30 do 60 zł. Pozostałe opłaty pobierane od przewoźnika za start, lądowanie oraz parkowanie samolotu - mają się nie zmienić.

- Zdecydowaliśmy się na kwiecień, ponieważ jest on początkiem rozkładu sezonu letniego. Chcieliśmy, aby przewoźnicy mieli czas na przygotowanie się do tej zmiany - powiedział Marzec. Dodał, że rozmowy z firmami lotniczymi były prowadzone od czerwca br.

Jak powiedział Marzec, docelowo planowana jest rozbiórka Etiudy. Na tym miejscu ma powstać plac budowy m.in. dla pirsu południowego oraz pirsu centralnego.

Teraz z Etiudy odlatuje 6 tanich przewoźników, m.in. Wizz Air, EasyJet i Norwegian. Do października br. Etiuda obsłużyła ok. 860 tys. pasażerów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24