Blajer wyjaśnił prawa pracowników w czasie upałów

Aktualizacja:
Twoja praca
Twoja praca
TVN24 Biznes i Świat
TVN24 Biznes i ŚwiatTwoja praca

Do kalendarzowego lata jeszcze prawie miesiąc, tymczasem już teraz zmagamy się z pierwszą w tym roku falą upałów. W najbliższych dniach temperatura ma przekroczyć 30 stopni Celsjusza w cieniu. Jakie w związku z bardzo wysokimi temperaturami są obowiązki pracodawcy względem pracowników? Na to pytanie odpowiadał Paweł Blajer wraz z ekspertem prawa pracy w programie "Biznes dla Ludzi".

Prawo zobowiązuje pracodawców w czasie upałów do zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy oraz "do podejmowania działań, o charakterze organizacyjnym i technicznym, które zniwelują negatywne skutki wysokich temperatur". Jak wygląda to w praktyce? Chodzi przede wszystkim o wydawanie pracownikom napojów. Ale nie tylko.

- Szef powinien zapewnić odpowiednią temperaturę w biurze. Nie powinno być w biurze więcej niż 30 stopni Celsjusza. W przypadku pracy na zewnątrz temperaturą przy której możemy domagać się większych przerw to 25 stopni Celsjusza - powiedziała Magdalena Zwolińska z kancelarii DLA Piper.

Szczególna ochrona

Pracownik ma nawet prawo przerwać pracę w sytuacji, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom. Za spowodowana powyższymi powodami przerwę przysługuje nam prawo do wynagrodzenia.

trzeba tez pamiętać, że niezależnie od warunków, kodeks pracy mówi, że każdy, kto pracuje ponad sześć godzin dziennie, ma prawo do 15-minutowej płatnej przerwy. - Poza tym pracodawca może też wprowadzić 60-minutową przerwę niewliczaną do czasu pracy czyli niepłatną - powiedziała Zwolińska.

Dress code

Strój firmowy nie jest uregulowany przepisami. Wszystko zależy od tego, gdzie pracujemy, czego wymaga nasz szef i jaki jest "dress code". - Jeżeli wymaga się od nas noszenia garnituru lub garsonki, szef może od nas wymagać, abyśmy nie nosili np. klapek, bo to nie zgadza się z wizerunkiem firmy - dodała Zwolińska.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: ToL//klim / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości