Najnowsze

Blajer obala mity dotyczące OFE. Przeczytaj, zanim wybierzesz

Najnowsze

ZUS czy OFE? Blajer obala mity
TVN24 Biznes i ŚwiatZUS czy OFE? Blajer obala mity

Ile twoich pieniędzy trafi do OFE, a ile do ZUS-u? Czy osoby tuż przed emeryturą też mogą wybierać, gdzie będą odkladane ich składki? W programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer obala najpopularniejsze mity dotyczące przyszłych emerytur.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.

Oznacza to, że w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Blajer obala mity

Paweł Blajer obalił kilka mitów dotyczących wyboru ZUS/OFE.

MIT nr 1 - podczas wyboru decyduje się o całej składce emerytalnej. To nieprawda - decyzja dotyczy tylko części składki 2,92 proc. wynagrodzenia brutto MIT nr 2 - osoby przed emeryturą nie mogą wybrać OFE. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, które na emeryturę pójdą już niedługo, także mają szansę na to, aby część składek emerytalnych trafiła do OFE. Muszą tylko złożyć oświadczenie. MIT nr 3 - składki z ZUS i OFE nie będą dziedziczone. Składki będą dziedziczone, ale wówczas gdy sam przyszły emeryt określi, kto ma dziedziczyć. MIT nr 4 - OFE przed emeryturą cały kapitał przekażą do ZUS. Kapitał jest przekazywany stopniowo, za pomocą tzw. suwaka. Jak to działa? Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Autor: mn/km / Źródło: TVN24 BiS, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości