Blair zarobił na doradzaniu ponad 15 mln euro

TVN24 Biznes


15,6 mln euro przyniosła byłemu brytyjskiemu premierowi Tony'emu Blairowi działalność biznesowa rozpoczęta w 2007 roku, po zakończeniu sprawowania funkcji szefa rządu - podliczył dziennik "The Guardian".

Tylko od marca 2012 do marca 2013 roku Blair podwoił swój majątek zbudowany na dochodach z doradztwa dla różnych rządów i funkcji doradczych w amerykańskim banku JP Morgan oraz z honorariów za wykłady.

W październiku ubiegłego roku Brytyjczyk przyznał, że będzie doradzał rządowi Albanii w staraniach o wprowadzenie tego kraju do Unii Europejskiej.

Z pomocą dla Afryki

Poniedziałkowy "The Guardian" przypomina, że Blair zawsze podkreślał, iż nie chce być "człowiekiem superbogatym" i dlatego część swych dochodów przeznacza na finansowanie projektów pomocowych dla różnych krajów afrykańskich. Były laburzystowski szef rządu brytyjskiego uchodzący za jednego z najlepiej opłacanych na świecie wykładowców i mówców, nie zdołał uniknąć krytyki medialnej związanej ze stylem życia.

Mieszkanie, rezydencja i firmy

W skład jego majątku szacowanego na 13 mln funtów, czyli 15,6 mln euro, wchodzi luksusowe mieszkanie w Londynie, wiejska rezydencja nabyta za 5,75 mln funtów (6,9 mln euro) oraz dwa przedsiębiorstwa usługowo-doradcze zatrudniające po kilkadziesiąt osób Firerush Ventures i Tony Blair Associates.

Autor: rf/tr / Źródło: PAP