BlackBerry o smartfonie Passport: jest dla profesjonalistów i nie wygina się jak iPhone 6

Najnowsze


Passport - tak nazywa się nowy model smartfona, którego dziś zaprezentowała firma BlackBerry. Właściciele koncernu liczą, że nowy model sprawi, że klienci znów wrócą do popularnej niegdyś marki.

BlackBerry pokazał nowe urządzenie na targach w Toronto, Londynie i Dubaju. Smartfon ma duży dotykowy ekran i znaną z wcześniejszych wersji klawiaturę.

Odzyska blask?

Kanadyjska firma twierdzi, że jej smartfon jest idealnym rozwiązaniem dla profesjonalistów, którzy potrzebują bezpośredniego dostępu do internetu oraz kontroli edycji arkuszy kalkulacyjnych, skanów medycznych, czy innych dokumentów. Jednak recenzenci są nieco rozczarowani nowym produktem, bo brakuje w nim popularnych aplikacji, w tym np. Instagrama. "Passport jest świątynią tego wszystkiego, co BlackBerry zrobił w ciągu ostatnich 15 lat, ale z tych rzeczy nic nie jest bardzo istotne dla współczesnych użytkowników" - pisze jeden z recenzentów cytowanych przez agencję Reuters.

Chwalą i ganią

Nie najlepiej nowy model oceniła też zajmująca się nowymi technologiami strona CNET, która dała urządzeniu tylko 3,5 gwiazdki z pięciu możliwych. Recenzenci wprawdzie pochwalili kształt klawiatury, ale stwierdzili też, że telefon niewygodnie się trzyma. Rob Enderle, analityk Enderle Group pozytywnie ocenił nowy produkt BlackBerry. - Lojalnym klientom spodoba się nowa klawiatura. To coś, co pozwala firmie dać krok w przyszłość - powiedział Enderle.

Jest nadzieja?

W nowym modelu telefonu duże nadzieje pokładają władze firmy, która niedawno przeszła trzyletni proces restrukturyzacji. Teraz szef koncernu John Chen musi udowodnić, że nowe urządzenia będą generować trwałe zyski. - BlackBerry wciąż walczy o przetrwanie. Konkurencja jest bardzo mocna, więc w tej rywalizacji jest dużo ryzyka - ocenia Brian Colello, analityk Morningstar.

Szef Blackberry w czasie premiery odniósł się też do skarg użytkowników iPhone'ów 6 Plus, którzy twierdzą, że nowy produkt Apple jest zbyt giętki i wygina się, gdy nosi się go w spodniach. - Chciałbym wyzwać do wyginania naszego nowego modelu Passport - powiedział John Chen.

Jaki sprzęt?

Nowy smartfon BlackBerry wraz z debiutem trafił do sprzedaży m.in. w Stanach Zjednoczonych. Chętni będą musieli zapłacić za niego 599 dolarów. Passport ma 4,5 calowy ekran o rozdzielczości 1440x1440 pikseli, a wewnątrz 2,2 GHz procesor, 3 GB pamięci ram oraz 32 GB pamięci wewnętrznej oraz dodatkowy slot na karty microSD. Urządzenie ma też 13 megapikselowi aparat fotograficzny.

Apple pokazał nową generację iPhone'ówReuters

Autor: msz//km / Źródło: Reuters