Black Hawk poleci nad pustynię

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Na początku 2011 roku śmigłowe trafią do Arabii Saudyjskiej

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu (Podkarpackie) dostarczą trzy śmigłowce S-70i Black Hawk dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Arabii Saudyjskiej. Umowa daje możliwość dostawy kolejnych 12 śmigłowców - poinformowała PAP we wtorek Anna Karwacka z PZL Mielec.

Pierwszy śmigłowiec do Arabii Saudyjskiej trafi na początku 2011 roku. Będzie wykorzystywany m.in. do transportu i ochrony granic. S-70i Black Hawk, należący do nowej linii śmigłowców Sikorsky, jest pierwszym wiropłatem produkowanym przez PZL Mielec. Firma znana była dotychczas jako producent samolotów.

Silny Black Hawk

Jest to średni śmigłowiec transportowy o udźwigu 10 ton. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami, poruszającymi jeden wirnik nośny. Śmigłowce Black Hawk wykorzystywane są w ponad 20 krajach świata. Głównym odbiorcą tych maszyn są Stany Zjednoczone, ale trafiają one również na wyposażenie sił zbrojnych m.in.: Brazylii, Chin, Japonii czy Korei Południowej.

Mielec największym producentem samolotów

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są największym producentem samolotów w Polsce. W firmie pracuje ok. 1,9 tys. osób. Zakład produkuje samoloty własnej konstrukcji: M28 Skytruck i M28B Bryza. Kooperuje także z największymi firmami lotniczymi na świecie. Od marca 2007 roku należy do United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24