Biznes robi się u nas trudniej niż w Rwandzie

Najnowsze

TVN CNBCCiężki los polskiego przedsiębiorcy

Rwanda, Botswana, St. Lucia, Tonga, Panama - to m.in. państwa, w których prowadzić firmę jest łatwiej niż w Polsce - wynika z najnowszej edycji rankingu "Doing Business" przygotowywanego co roku przez Bank Światowy.

Polska gospodarka została sklasyfikowana na 62. miejscu na świecie (wśród 183 krajów) pod względem przyjazności otoczenia regulacyjnego dla prowadzenia działalności biznesowej. To spadek o trzy pozycje w porównaniu do roku ubiegłego.

Czołówka rankingu się nie zmieniła. Pierwszych pięć miejsc zajęły kolejno: Singapur, Hongkong, Nowa Zelandia, USA i Dania.

Polskę wyprzedziły w ogólnym rankingu m.in. kraje z naszego regionu: Łotwa (21), Estonia (24), Litwa (27), Słowenia (37), Słowacja (48), Węgry (51), Bułgaria (59), ale także egzotyczne Rwanda (45), St. Lucia (52), Botswana (54), Tonga (58), czy Panama (61).

Dwa lata czekania na pozwolenie

Najlepsze oceny Polska uzyskała w kategoriach: uzyskiwanie kredytu (8. miejsce na świecie), ochrona inwestorów (46.) oraz obrót międzynarodowy (46.).

Znacznie gorzej nasz kraj wypada jeśli chodzi o odzyskiwanie należności w przypadku niewypłacalności kontrahentów (87.), rejestrowanie nieruchomości (89.), rozpoczęcie działalności biznesowej (126.) czy płacenie podatków (128.). Najgorzej wypadamy pod względem uzyskiwania pozwoleń na budowę - jesteśmy na 160. miejscu na świecie.

- W przypadku "Doing Business Bank Światowy patrzy nie tyle na przepisy, które wpływają na prowadzenie działalności, tylko rzeczywiste czasy poszczególnych działań. W obszarze pozwoleń na budowę mierzona jest min. długość okresu, jaki jest potrzebny na uzyskanie takiego pozwolenia. Kiedyś było to grubo ponad 1000 dni, teraz to jest 830, więc jakaś poprawa jest, no ale i tak to jest ponad 2 lata, żeby uzyskać dość podstawowy dokument - komentuje Piotr Ciżkowicz, główny ekonomista Ernst&Young.

Pełny ranking zobaczysz tutaj.

Źródło: ISB

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC