Bilety będą droższe

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24ZTM zapowiada podwyżki cen biletów

Od 18 do 30 proc. mogą za kilka miesięcy wzrosnąć ceny biletów komunikacji miejskiej w Warszawie. - W okresie ostatnich sześciu lat znacząco wzrosły koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej - tłumaczy swoją propozycję ZTM.

Droższe bilety, jednolita 50-procentowa ulga oraz nowy rodzaj biletów to propozycje zmian Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

ZTM chce podnieść ceny biletów jednorazowych i krótkookresowych o ok. 25 proc., a bilety sieciowe o 30 proc. Najmniejsza podwyżka dotyczy biletów miesięcznych i kwartalnych, które mają być droższe o 18 proc., czyli o tyle ile wynosi wskaźnik inflacji.

- W ten sposób chcemy promować pasażerów, którzy z komunikacji miejskiej korzystają na podstawie biletów długookresowych, zwłaszcza miejskich, gdyż wzrost cen

Ostatnia zmiana cen biletów w komunikacji miejskiej w Warszawie miała miejsce w 2001 r. i nie obejmowała biletów jednorazowych. W okresie ostatnich sześciu lat znacząco wzrosły koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej ZTM droższe bilety

ZTM projektu uchwały tłumaczy dużym wzrostem wydatków na komunikację miejską, który w latach 2002–2007 wyniósł ok. 54 proc.

- Ostatnia zmiana cen biletów w komunikacji miejskiej w Warszawie miała miejsce w 2001 r. i nie obejmowała biletów jednorazowych. W okresie ostatnich sześciu lat znacząco wzrosły koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej - podkreśla.

Co jeszcze się zmieni?

ZTM zapowiada również wprowadzenie biletu 20-minutowego w cenie za 2 zł, który upoważnia do nieograniczonej liczby przejazdów przez 20 minut, wycofanie biletów abonamentowych oraz miesięcznych i 90-dniowych na okaziciela w strefie miejskiej.

W odpowiedzi na składane przez pasażerów, organizacje konsumenckie i Rzecznika Praw Obywatelskich skargi i wnioski, ZTM planuje ulgę 48 proc. dla uczniów i studentów zagranicznych zastąpić jednolitą ulgą 50 proc.

Proponowane jest również zwiększenie kar za jazdę bez ważnego biletu ze 120 zł do 150 zł. Za nieuzasadnione zatrzymanie czy zmianę trasy grozić będzie 450 zł, a nie tak jak do tej pory 260 zł.

Nowa karta

Planuje się również wprowadzenie nowej Warszawskiej Karty Miejskie. Karta ma mieć nadrukowane imię, nazwisko oraz aktualne zdjęcie pasażera. Pierwszą kartę użytkownicy dostaną za darmo, za wydanie kolejnej będą musieli zapłacić 10 zł.

- Ponadto mając na uwadze, że karta spersonalizowana jest przypisana do konkretnej osoby, pasażer nie będzie miał obowiązku posiadania przy sobie dokumentu tożsamości (z wyjątkiem dokumentu poświadczającego prawo do ulgi), który w tej chwili jest niezbędny dla uznania ważności WKM - informuje ZTM.

Proponowanymi podwyżkami ma zająć się w czwartek Rada warszawy. Nowy regulamin przewozu osób i bagażu ma obowiązywać od czerwca 2008 roku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24