Biją się o BZ WBK

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W czyje ręce trafi BZ WBK?

Wystawionym na sprzedaż dwa tygodnie temu pakietem akcji Banku Zachodniego WBK, należącym do grupy AIB jest zainteresowanych co najmniej 10 inwestorów, w tym dwaj francuscy i dwaj hiszpańscy giganci oraz banki ze Skandynawii i Austrii - pisze w czwartek dziennik "Irish Independent".

Źródła w Londynie i Warszawie sugerują, że przejęciem pakietu 70,36 proc. akcji BZ WBK od Irlandczyków interesuje się 12 grup finansowych. Wśród banków, które zainteresowane są akwizycją w Polsce wymieniane są: hiszpańskie Santander i BBVA, francuskie Societe Generale i BNP Paribas, skandynawska grupa Nordea, ING Bank Śląski, należący do holenderskiej grupy ING, austriacki Raiffeisen International.

Przejęciem pakietu BZ WBK interesuje się także włoska grupa UniCredit, większościowy akcjonariusz Pekao SA, drugiego pod względem aktywów banku w Polsce oraz kontrolowany przez skarb państwa PKO BP, największy bank w kraju. Problemem mogłoby być uzyskanie zgody nadzoru na dokonanie takiej transakcji, jednak według źródła irlandzkiej gazety, nie powstrzyma to obu banków przed ewentualnym złożeniem oferty.

Perełka na sprzedaż

W ocenie analityka DM Millennium Marcina Materny sprzedaż akcji BZ WBK będzie jedną z ciekawszych transakcji na rynku, ze względu na wysoką dochodowość i fakt, iż jest jednym z najlepiej zarządzanych banków w Polsce. Podczas sprzedaży może być on wyceniany z 20-proc. premią w porównaniu z obecną wyceną akcji banku. Sprzedaż akcji polskiego banku może przynieść AIB 2,9 mld euro. Do końca roku Irlandczycy muszą pozyskać 7,4 mld euro.

W 2009 roku bank miał 986,23 mln zł zysku netto wobec 809,16 mln zł zysku rok wcześniej. Akcje BZ WBK w ciągu dwóch tygodni zyskały prawie 14 proc.

Źródło: ISB

Źródło zdjęcia głównego: TVN24