Bieńkowska: więcej pieniędzy dla nauki i przedsiębiorców

Najnowsze

Aktualizacja:

Polska otrzyma 82,5 mld euro z funduszy europejskich w latach 2014-2020. Zyskają głównie przedsiębiorcy i sektor naukowy. Wicepremier Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała, że wciąż najwięcej środków będzie przeznaczonych na rozwój infrastruktury.

Bieńkowska w czasie czwartkowej sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk zapowiedziała, że rząd jeszcze w tym roku przyjmie pakiet dokumentów dotyczących unijnych funduszy do 2020 roku. Zaznaczyła również, że rada ministrów chce, aby polska gospodarka po zakończeniu nowej perspektywy, czyli po roku 2020, była bardziej konkurencyjna. Badania i rozwój jej zdaniem będą pochłaniały 2 procent PKB.

Problem dla budżetu?

- Do tej kwoty 82,5 mld euro prawdopodobnie będzie trzeba dołożyć drugie tyle z budżetu własnego, bo tak było do tej pory. Zatem łącznie pakiet rozwojowy to około 160 mld euro. To ogromna kwota. Te pieniądze po stronie polskiej będziemy musieli znaleźć. Jednak musimy pamiętać o naszym budżecie - mówi wicepremier.

Ignacy Morawski, główny ekonomista FM Bank PBP twierdzi, że rząd dąży do tego, aby deficyt budżetowy wynosił 1 procent PKB. - Musimy ograniczyć deficyt, ale wchodząca nowa perspektywa unijna znów będzie wymagała finansowania, a rząd zakłada dość mocne ograniczenie inwestycji publicznych. Oznacza to, że rząd zakłada, że główny ciężar finansowania inwestycji unijnych spadnie na sektor prywatny - twierdzi Morawski.

Więcej niż wynegocjowano

W nowej perspektywie finansowej UE 2014 - 2020 Polska otrzyma z funduszy UE 82,5 mld euro. To około 13 proc. więcej od kwoty, którą wynegocjowano w lutym w czasie szczytu Rady Europejskiej. Wzrost wynika z przeliczenia cen stałych na ceny bieżące. - Podstawową kwotę – ok. 82,3 mld euro – wyliczoną z uwzględnieniem maksymalnego pułapu, jaki może osiągnąć alokacja dla państwa członkowskiego (cappingu), wyznaczonego dla Polski na poziomie 2,35 proc. PKB, powiększają środki Inicjatywy na rzecz zatrudnienia osób młodych. Jest to ponad 252 mln euro ze specjalnej linii budżetowej dla regionów, w których poziom bezrobocia młodzieży w wieku 15-24 lat przekracza 25 proc. Oznacza to, że Polska z budżetu polityki spójności na lata 2014-2020 otrzyma ponad 82,5 mld euro - głosi komunikat MIR.

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP, TVNCNBC