Najnowsze

Bielecki: Rada Gospodarcza popiera zmiany w OFE

Najnowsze


Rada Gospodarcza przy premierze rekomenduje przyjęcie projektu zmian w systemie emerytalnym - poinformował w poniedziałek jej przewodniczący Jan Krzysztof Bielecki. Dodał, ze Rada przygotowała 11 uwag w sprawie proponowanych zmian.

Bielecki pytany przez dziennikarzy, czy Rada rekomenduje przyjęcie projektu dotyczącego zmian w OFE, odpowiedział: "Tak, zgodnie z tymi kierunkami, które opisaliśmy w 11 punktach".

Uwagi Rady w sprawie zmian w systemie emerytalnym przedstawił prof. Witold Orłowski. Jak mówił, w długim okresie kluczowe dla gospodarki jest to, aby system emerytalny był zbilansowany i wiarygodny dla obywateli. Podkreślał, że publiczny system emerytalny, niezależnie od tego, czy składka każdego ubezpieczonego będzie kierowana w całości do ZUS, czy też dzielona między pierwszy i drugi filar (OFE), zapewni w przyszłości "bardzo, bardzo niską emeryturę".

Emerytury i tak pozostaną niskie

- Nie będzie w Polsce wysokich emerytur, jeśli nie pojawią się dodatkowe, dobrowolne oszczędności emerytalne i temu tak naprawdę głównie służy reforma systemu emerytalnego - podkreślił.

Rada w swoich uwagach poinformowała też m.in., że proponowane przez rząd zmiany zmniejszą deficyt FUS oraz poprawią sytuację finansów publicznych.

- Poprawa stanu finansów publicznych to rzecz, która nam wszystkim się opłaca - wskazał Orłowski. Dodał, jednak, że nie rozwiązuje ona podstawowego problemu, czyli niskich emerytur w przyszłości.

11 uwag rady gospodarczej:

Autor: dln/tr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości