Biedni dostaną miliard euro

Najnowsze

Aktualizacja:
scx.huWobec globalnego kryzysu Unia zdecydowała się wreszcie wysupłać fundusze na pomoc dla biednych na świecie

Ministrowie finansów państw UE oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie budżetu na rok 2009 oraz finansowania obiecanej dawno pomocy dla biednych krajów w wysokości 1 mld euro - poinformowały służby prasowe PE.

Pomoc w wysokości 1 mld euro obiecał już pół roku temu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso podczas posiedzenia G8 jako odpowiedź Unii Europejskiej na rosnące ceny żywności na rynkach światowych. Pieniądze mają zostać przekazane biednym krajom, które są importerami netto żywności, na zakup zbóż i nawozów, by poprawić własną produkcję.

Początkowo planowano, że środki będą pochodzić z niewydanych funduszy na Wspólną Politykę Rolną. Pomysł ten jednak nie podobał się niektórym krajom UE, jak Holandia, Austria, Wielka Brytania, Finlandia, Dania i Szwecja, a więc płatnikom netto do unijnej kasy. Te kraje wolały, by niewykorzystane środki z WPR wróciły do ich budżetów narodowych, zgodnie z procedurą, zamiast finansować pomoc na państw trzecich.

Z kolei Parlament Europejski zakwestionował procedurę przekazywania funduszy rolnych na inne cele.

Skąd wziąć środki?

Po miesiącach negocjacji udało się osiągnąć w piątek porozumienie. Jak powiedziały Polskiej Agencji Prasowej służby prasowe PE, obiecany 1 mld euro pochodzić będzie z tzw. instrumentu elastyczności, puli pomocy dla państw trzecich (z pomocy humanitarnej) oraz realokacji innych środków. By było go łatwiej uzbierać - całą kwotę 1 mld euro rozłożono na trzy lata. Środki pójdą z budżetu 2008, 2009 i 2010.

Mniejszy budżet

Zgodnie z porozumieniem budżet 2009 wyniesie tylko 116,1 mld euro, o czym poinformowała na konferencji prasowej komisarz ds. budżetu Dalia Grybauskaite. Na więcej nie zgodzili się ministrowie finansów państw UE. PE zaproponował w pierwszym czytaniu budżet znacznie większy - w wysokości 124,5 mld euro.

"Wyrażamy zaniepokojenie znaczną redukcją płatności, poniżej poziomu przewidzianego w planach budżetowych 2007-13. Przyjęty budżet nie odpowiada wyzwaniom, przed którymi stoi Unia Europejska w dobie kryzysu gospodarczego" - brzmi udostępniona PAP deklaracja uczestniczącej w negocjacjach delegacji Parlamentu Europejskiego.

Ostateczne głosowanie i przyjęcie budżetu 2009 nastąpi podczas grudniowej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: scx.hu