BIEC: Inflacja w styczniu wzrośnie o 0,1 pkt

Najnowsze

TVN 24Inflacja może minimalnie wzrosnąć

Inflacja w styczniu wzrośnie jedynie o 0,1 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), które za pomocą Wskaźnika Przyszłej Inflacji przewiduje z wyprzedzeniem prognozowany kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych.

W ocenie BIEC w gospodarce dominują tendencje do ograniczania tempa wzrostu cen.

- Wskaźnik w styczniu tego roku w zasadzie nie zmienił się w stosunku do miesiąca ubiegłego. Niewielki wzrost, nieprzekraczający 0,1 punktu jest bez znaczenia dla kształtowania inflacji w najbliższym czasie - napisano w komunikacie.

Ceny spadają

- W gospodarce w dalszym ciągu dominują tendencje do ograniczania tempa wzrostu cen, a nawet w niektórych obszarach odnotowujemy deflację - spadek przeciętnego poziomu cen. Ceny producentów spadają od ponad roku, ceny usług transportu i magazynowania świadczone przedsiębiorcom w ostatnim czasie były bardzo stabilne, a nawet okresowo spadały, podobnie zachowywały się ceny importu - dodano.

W ocenie BIEC zagrożenie narastającą presją inflacyjną na świecie w pierwszym półroczu 2014 "jest na razie znikome, o czym świadczą indeksy cen żywności FAO oraz podstawowe indeksy cen surowców przemysłowych".

Autor: tryb//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24