Białorusini zmontują auta General Motors. Koncern stawia na Wschód?

Najnowsze

Niedawno europejskie ramię General Motors Grupa Opel poinformowała, że zmniejsza produkcję w Rosji. A dziś, że otworzy montażownię na Białorusi

Amerykański koncern General Motors otworzy w Białorusi zakłady montażu samochodów mogące produkować 20-25 tys. pojazdów rocznie – oświadczył premier Białorusi Michaił Miasnikowicz w Nowym Jorku.

- Uzgodniliśmy stopniowe stworzenie takich mocy produkcyjnych, aby zgodnie z porozumieniami w ramach Unii Celnej (Białorusi, Rosji i Kazachstanu) oraz Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej do 1 stycznia 2017 r. osiągnąć udział lokalnej produkcji co najmniej 30 proc., a do 1 lipca 2018 r – 50 proc. i więcej – oświadczył Miasnikowicz, którego cytuje państwowa agencja BiełTA. Dodał, że w tym celu trzeba będzie uruchomić - oprócz linii montażowej - również spawalnię i lakiernię nadwozi.

General Motors pracuje nad ceną

Miasnikowicz dodał, że ponieważ General Motors ma już zakłady w Europie Wschodniej i Rosji, białoruska fabryka będzie w celu zwiększenia konkurencyjności produkować inne modele samochodów. - Oczywiście trzeba też popracować nad ceną, by była dostępna i atrakcyjna – dodał. W Białorusi jest już białorusko-chińska spółka produkująca samochody osobowe Geely. Pod Mińskiem działają też zakłady montażowe mikrobusów Samand irańskiej firmy Iran Khodro.

Autor: km / Źródło: PAP