Białoruś zezwoliła na tranzyt unijnej wieprzowiny

Najnowsze

sxc.huf8d42585b7b8518ec00ac51137afff5e

Białoruś zezwoliła na tranzyt wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej – poinformowało białoruskie Ministerstwo Rolnictwa. Pod koniec stycznia Białoruś zaczęła zawracać z granicy samochody z wieprzowiną z UE, w związku z wykryciem na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. Embargo na import tego mięsa wprowadziła Rosja.

„Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa Białorusi zezwala na tranzyt przez terytorium Białorusi gotowej produkcji z wieprzowiny lub zawierającej wieprzowinę, surowizny pochodzenia zwierzęcego przeznaczonej do produkcji karm dla zwierząt hodowanych w celach spożywczych i futerkowych z firm Unii Europejskiej” – informuje dyrektywa opublikowana w poniedziałek na stronie resortu.

Jak w niej podkreślono, tranzyt wieprzowiny do Rosji i Kazachstanu będzie możliwy tylko pod warunkiem dołączenia do weterynaryjnego certyfikatu oficjalnego zaświadczenia, że produkt poddano odpowiedniej obróbce termicznej.

Dokładniejsza kontrola na granicach

Ministerstwo zaznacza również, że należy na granicy Białorusi zaostrzyć kontrolę, by nie dopuszczać do wwożenia w prywatnym bagażu oraz przesyłkach pocztowych wieprzowiny oraz mięsa dzika i wszelkich produktów z tego mięsa, jak również pochodzącej z Litwy karmy dla zwierząt.

31 stycznia szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert poinformował, że Białoruś zaczęła zawracać z granicy samochody z wieprzowiną z UE, po wstrzymaniu importu tego mięsa przez Rosję w związku z wykryciem na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń.

Polska wolna od ASF

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto na Litwie od koniec stycznia u padłych dzików na pograniczu białoruskim, na terenie rejonów solecznickiego i orańskiego. Służby weterynaryjne utrzymują, że nie stwierdzono dotychczas zwiększonej śmiertelności u świń.

Ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryto w ubiegłym roku na Białorusi: w obwodzie grodzieńskim (zachód kraju), mińskim (centrum) i witebskim (północ). Z tego powodu wybito w zeszłym roku jedną trzecią populacji dzików w tym kraju oraz część świń w tych obwodach.

W Polsce tej choroby nie zanotowano.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu