Białoruś wznawia import polskiego mięsa

Najnowsze

TVN24Białoruś wznowiła import polskiego mięsa

Białoruś wznowiła import polskiej wieprzowiny i wołowiny przez zakłady mięsne. Oficjalne pismo w tej sprawie przekazał ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu ambasador Białorusi Paweł Łatuszka.

Pod koniec kwietnia ubiegłego roku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wyraził niezadowolenie z obowiązującego w jego kraju zakazu importu polskiego mięsa.

Podkreślił, że jeśli polskie mięso jest dobrej jakości, to należy je przerabiać i kierować na białoruski rynek wewnętrzny, a do Rosji dostarczać mięso białoruskie. Działania zmierzające w tym kierunku Łukaszenka zlecił ministrowi rolnictwa i gospodarki żywnościowej Leanidowi Rusakowi.

Na żądanie strony rosyjskiej 17 marca 2007 r. Białoruś wstrzymała import polskiego mięsa na potrzeby mięsnych zakładów przetwórczych, pracujących w tzw. wolnych strefach gospodarczych.

Według danych rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego w ubiegłym roku z Polski na Białoruś trafiło 32 tysiące ton mięsa. Strona rosyjska uważa, że część tego mięsa, przetworzona na wyroby na Białorusi, trafiła na rosyjski rynek.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24