Białoruś pożyczy od Rosjan 2 mld dolarów

Najnowsze


Rosyjski bank VTB przyznał Białorusi krótkoterminowy kredyt w wysokości 2 mld dolarów – poinformowała w piątek państwowa agencja białoruska BiełTA.

- W ramach rozwoju partnerskich stosunków grupa VTB i rząd Republiki Białoruś zawarły umowę kredytową o przyznaniu republice krótkoterminowej pożyczki wielkości 2 mld dolarów – cytuje BiełTA oświadczenie banku.

Wiceminister finansów Białorusi Maksim Jermałowicz mówił, że przelania tej sumy oczekuje się do końca bieżącego tygodnia.

Porozumienie

Wcześniej członek Rady Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej z ramienia Białorusi Siarhiej Rumas informował, że osiągnięto z bankiem VTB porozumienie o przyznaniu miliarda dolarów kredytu.

Grupa VTB działa na Białorusi od 8 lat i – według słów prezesa VTB Andrieja Kostina – oferuje różne usługi inwestycyjno-bankowe. - Jesteśmy zadowoleni z wyników – powiedział Kostin. – Jestem przekonany, że współpraca VTB z Republiką Białoruś także w przyszłości będzie udana i korzystna dla obu stron - mówił.

Na rezerwy

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka po majowym spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem powiedział, że rosyjski kredyt w wysokości 2 mld dolarów zostanie przeznaczony na uzupełnienie białoruskich rezerw walutowych, które od początku roku skurczyły się o prawie 20 proc. W maju zmniejszyły się one o 85 mln dol. i 1 czerwca wynosiły 5,4 mld dolarów.

Według Jermałowicza Białoruś będzie musiała w 2015 r. przeznaczyć 3 mld dolarów na obsługę zadłużenia zagranicznego. 2 mld mają pochodzić z dochodów budżetowych, zaś pozostały miliard Białoruś zamierza zrefinansować.

Autor: //gry / Źródło: PAP