Białoruś chce zabić 20 tys. dzików. Polska i Niemcy zaostrzają kontrolę. Europa walczy z pomorem świń

Najnowsze

(CC BY 3.0) wikimedia.org | Michael GäblerBiałoruś walczy z ASF. Chcą zabić blisko 20 tys. dzików

Białoruś w ramach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) chce wybić do 1 marca wszystkie dziki, a Niemcy i Polska zaostrzają kontrole zwierząt. Niemiecki Instytut im. Friedricha Loefflera zalecił szczególną ostrożność zwłaszcza w krajach związkowych graniczących z Polską.

Rosja zażądała od UE 29 stycznia, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Powodem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. W ostatnich dniach dwa przypadki ASF u dzików stwierdzono również w Polsce.

Masowy odstrzał

W środę na konferencji prasowej w Mińsku przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Leśnej Siarhiej Szestakou oświadczył, że w grudniu ub.r. na Białorusi było 19,7 tys. dzików i wszystkie do 1 marca 2014 r. mają zostać "całkowicie zneutralizowane”. Jak dodał, „neutralizacja” odbywa się głównie poprzez odstrzał. Szestakou nie wykluczył jednak, że jakieś osobniki pozostaną jeszcze w kraju w trudno dostępnych miejscach lub przywędrują z zagranicy. Tymczasem Niemcy zareagowały zaostrzeniem kontroli dzików na swoim terytorium - w efekcie wykrycia w Polsce i na Litwie ASF. Zalecenie w tej sprawie wydał weterynaryjny Instytut im. Friedricha Loefflera. Szef Instytutu Thomas Mettenleiter podkreślił w środę, że wirus wywołujący chorobę pojawił się już w dwóch krajach UE - na Litwie i w Polsce - i przesuwa się na zachód. Jak dodał, zwłaszcza w niemieckich krajach związkowych graniczących z Polską należy badać na obecność tego wirusa m.in. dziki, które znaleziono martwe i te, które odstrzelono, bo były chore.

Co w Polsce?

Rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł podała, że weterynarze zbadają świnie hodowane w gospodarstwach położonych w promieniu 10 km od miejsca w gminie Krynki (Podlaskie), gdzie znaleziono drugiego martwego dzika z ASF. Zwierzę, u którego we wtorek potwierdzono wirusa afrykańskiego pomoru świń, znaleziono pomiędzy miejscowościami Ozierany i Kruszyniany w gminie Krynki w powiecie sokólskim.

Pierwszy przypadek wystąpienia tej choroby w Polsce potwierdzono dzień wcześniej też na Podlasiu - w okolicach wsi Grzybowszczyzna, 900 metrów od granicy z Białorusią, w sąsiadującej z gminą Krynki gminie Szudziałowo. Miejsca te oddalone są od siebie o blisko 15 km. Po ujawnieniu drugiego przypadku choroby powiatowy lekarz weterynarii w Sokółce rozszerzył tzw. obszar zapowietrzony i obszar zagrożony. Obszar zapowietrzony obejmuje teraz nie pięć, ale 14 miejscowości, a obszar zagrożony zwiększył się z 25 do 43 miejscowości. Kontrole świń są od wtorku prowadzone również w promieniu 10 km od miejsca znalezienia pierwszego padłego dzika z ASF. Gaweł podkreśliła, że strefa ta częściowo nakłada się na obszar kontroli wyznaczony w środę. Na obszarach zapowietrzonym i zagrożonym nie można dokarmiać zwierząt łownych, a polowania mogą się odbywać jedynie za zgodą inspektoratu weterynarii.

Będzie podział?

Rosja chce podzielić Unię Europejską na obszary w zależności od występowania ASF. Oficjalnym zakazem wwozu na terytorium Unii Celnej, która obejmuje Rosję, Białoruś i Kazachstan, zamierza objąć Łotwę, Litwę, Estonię i Polskę. KE się na to nie zgadza. Według niej ewentualny zakaz może dotyczyć tylko regionów, w których stwierdzono przypadki afrykańskiego pomoru świń. Rosja rozważa zastąpienie na rynku słoninę z UE słoniną z Brazylii. Według szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru) Siergieja Dankwerta pozwoli to na zniwelowanie niedoboru słoniny, powstałego po wstrzymaniu importu tego produktu z Unii Europejskiej w związku ze stwierdzonymi na jej terytorium przypadkami ASF.

Autor: msz//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: (CC BY 3.0) wikimedia.org | Michael Gäbler