BGŻ po max. 90 zł. Nawet 120 akcji dla Kowalskiego

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24BGŻ idzie na giełdę

- Cena maksymalna akcji BGŻ została ustalona na 90 zł - poinformował bank w prospekcie emisyjnym. Zapis inwestora indywidualnego może opiewać od 12 do 120 akcji banku. Ostateczna liczba papierów oferowanych w poszczególnych transzach ma być opublikowana 17 maja "lub około tej daty".

Oferta publiczna BGŻ obejmie do 16 mln 46 tys. 596 akcji serii A i D. Oferującymi są Biuro Maklerskie BGŻ i Dom Maklerski PKO BP. Od 25 do nawet 30 proc. akcji zostanie zaoferowane inwestorom indywidualnym, a pozostałe papiery instytucjom. Zapisy dla inwestorów indywidualnych odbędą się między 5 a 16 maja, a dla instytucji między 18 a 19 maja. Z ceny maksymalnej wynika, że bank wyceniono na blisko 3,9 mld zł, a pakiet, które będzie sprzedawał Skarb Państwa - na ponad 1,4 mld zł.

MSP wychodzi z BGŻ

Obecnie Skarb Państwa ma 37,23 proc. akcji BGŻ; Rabobank International Holding 59,35 proc. akcji; a pozostałe 3,42 proc. należy do osób prawnych i fizycznych, w tym banków spółdzielczych i osób z akcjonariatu pracowniczego. Po przeprowadzeniu oferty udział Skarbu Państwa zmniejszy się do 0,02 proc. Oficjalnie debiut planowany jest na "koniec drugiego kwartału". Nieoficjalnie - na 27 maja.

W prospekcie napisano, że bank od czasu przekształcenia w spółkę akcyjną nie wypłacał dywidendy. W związku z bogatym planem inwestycyjnym również "w najbliższej przyszłości nie przewiduje rekomendowania akcjonariuszom podejmowania decyzji w sprawie wypłaty dywidendy".

Pieniądze potrzebne na rozwój

Po wejściu na giełdę bank planuje dalszą rozbudowę sieci oddziałów. W 2011 roku chce otworzyć ich 50. Z tej liczby do dnia publikacji prospektu otworzył 18 oddziałów i podpisał umowy w odniesieniu do kolejnych 29 lokalizacji. Rozpoczął też negocjowanie umów na pozostałe 3 oddziały.

Jednocześnie BGŻ planuje otwarcie kolejnych 25 oddziałów w 2012 roku. - Bank szacuje, iż w związku z realizacją programu tworzenia nowych oddziałów w 2011 roku poniesie nakłady inwestycyjne w kwocie około 51 mln zł - napisano w prospekcie.

W drugiej połowie tego roku BGŻ planuje uruchomienie banku internetowego dla klientów z klasy średniej oraz zamożnych z dużych miast. Będzie też kontynuował inwestycje w ulepszenie i wdrożenie nowych systemów informatycznych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24