Najnowsze

BGK negocjuje zakup mieszkań na wynajem. Chodzi zaledwie o 680 mieszkań

Najnowsze

680 mieszkań będzie dostępnych jeszcze w tym roku, w ramach funduszu "Mieszkań na wynajem"
TVN24 Biznes i Świat680 mieszkań będzie dostępnych jeszcze w tym roku, w ramach funduszu "Mieszkań na wynajem"

Należąca do Banku Gospodarstwa Krajowego spółka BGK Nieruchomości prowadzi negocjacje cenowe z deweloperami ws. zakupu 680 mieszkań w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. Bank podpisał pierwsze listy intencyjne w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem i planuje, że najemcy będą mogli wprowadzić się do mieszkań jeszcze w tym roku.

Jak wyjaśnił BGK w środowym komunikacie, są to cztery inwestycje na różnych etapach zaawansowania: w fazie projektowej, z ważnym pozwoleniem na budowę oraz w budowie. "Na ocenę czekają kolejne oferty złożone m.in. przez firmy deweloperskie, budowlane i towarzystwa budownictwa społecznego z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Trójmiasta i Łodzi" - informuje bank.

Gotowy lokal

Cytowany w komunikacie prezes BGK Dariusz Kacprzyk wyjaśnił, że oferta będzie skierowana do osób, które nie chcą zaciągać kredytów hipotecznych na kilkadziesiąt lat. "Chcemy przekonać Polaków, że można wynajmować mieszkanie w dobrym standardzie przez całe życie i móc decydować o wielkości lokalu czy miejscu zamieszkania w zależności od potrzeb życiowych i zawodowych" - zaznaczył.

Dariusz Kacprzyk: W tej chwili na rynku jest stosunkowo niewiele mieszkań, które są w stanie deweloperskim, gdzie można by podjąć prace wykończeniowe.
Dariusz Kacprzyk: W tej chwili na rynku jest stosunkowo niewiele mieszkań, które są w stanie deweloperskim, gdzie można by podjąć prace wykończeniowe.TVN24 Biznes i Świat

Mieszkania te mają być wynajmowane przez osoby, których będzie stać na zapłatę czynszu. "Najemca będzie podpisywał umowę najmu na okres roczny, z możliwością przedłużenia. Partnerem najemcy będzie jeden podmiot. (...) Najemca, podpisując umowę, wprowadzi się do gotowego do zamieszkania lokalu z wyposażoną łazienką i kuchnią" - zaznaczył bank.

20 tys. mieszkań

Fundusz Mieszkań na Wynajem to inicjatywa BGK. Jego celem jest zwiększenie dostępności lokali na wynajem. W ubiegłym roku zarząd banku powołał spółkę TFI BGK, w ramach której ma działać fundusz. Za jego inwestycje oraz zarządzanie aktywami ma odpowiadać zarejestrowana już spółka BGK Nieruchomości.

Fundusz Mieszkań na Wynajem nie będzie kupował pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki z lokalami lub będzie zlecał ich budowę. W najbliższych latach BGK planuje zainwestować poprzez Fundusz 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Chodzi o Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i Łódź.

Duży potencjał

W pierwszym roku bank chce wydać w ramach funduszu tylko część pieniędzy. Najwięcej inwestycji zaplanowano w kolejnych dwóch latach.

W opinii BGK, polski rynek wynajmu mieszkań ma duży potencjał. "Według różnych szacunków w Polsce potrzeba ponad 700 tysięcy lokali. Polska z 356 mieszkaniami na 1000 mieszkańców zajmuje jedno z ostatnich miejsc w UE" - dodano.

Rządowe "Mieszkanie na wynajem"
Rządowe "Mieszkanie na wynajem"TVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości