Bezruch szwajcarskich stóp

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huCena franka bez zmian

Posiadacze kredytów we frankach mogą odetchnąć z ulgą. Szwajcarski bank centralny po raz kolejny nie zmienił stóp procentowych. Przedział dla stopy LIBOR, od której zależy oprocentowanie kredytów, nadal wynosi od zera do 0,75 procent. Bank dodatkowo podał, że będzie się starał utrzymać stopę w okolicy 0,25 procent.

Narodowy Bank Szwajcarii zdecydował także, że nadal będzie zapewniał gospodarce dodatkową płynność, jednak zakończy program skupu obligacji emitowanych przez firmy z sektora prywatnego. Bank ma też przeciwdziałać nadmiernemu umacnianiu franka wobec euro.

Według Banku, szwajcarska gospodarka wykazuje już coraz mocniejsze oznaki ożywienia - mimo to w bieżącym roku PKB ma się zmniejszyć o 1,5 procent. W przyszłym roku gospodarka ma już urosnąć od pół do 1-go procent. Bank uważa, że ryzyko deflacji wciąż jest widoczne, dlatego podnoszenie stóp nie byłoby teraz na miejscu.

BOE też stóp nie rusza

Zgodnie z oczekiwaniami także Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową bez zmian na najniższym w historii poziomie 0,5 proc.

Ostatnia obniżka ceny pieniądza w Wielkiej Brytanii miała miejsce 5 marca – wówczas główna stopa procentowa została obniżona o 0,5 pkt. proc. Na poprzednim posiedzeniu stawka referencyjna również nie uległa zmianie.

Ponadto Bank Anglii pozostawił limit programu skupu aktywów na dotychczasowym poziomie 200 mld funtów.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu