Najnowsze

Bezrobotnych nie przybyło

Najnowsze

TVN24/ArchiwumBezrobotnych jest tyle samo, co przed miesiącem

Stopa bezrobocia na razie bez zmian. Przewidywania analityków potwierdził Główny Urząd Statystyczny. Według jego danych stopa bezrobocia nie rośnie i w sierpniu wyniosła tyle samo co w lipcu: 10,8 proc. Bez pracy było w tym miesiącu 1,69 miliona osób. To niestety więcej niż przed rokiem.

Bezrobotnych może jednak przybyć: według informacji GUS 453 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 40,6 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 15,1 tys. osób. Urząd poinformował też, że w sierpniu 2009 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 78,9 tys. ofert pracy. Przed miesiącem było to 79,8 tys. ofert.

Główny ekonomista Reiffeisen Bank Jacek Wiśniewski komentuje dane GUSTVN CNBC BIZNES

Ponadto, w porównaniu do analogicznego okresu 2008 roku odnotowano wzrost zarówno liczby bezrobotnych jak i stopy bezrobocia.

Lepiej niż przed rokiem, gorzej niż w lipcu

GUS podał także dane o sprzedaży detalicznej. Ta w stosunku do zeszłego roku wzrosła o 5,2 procent, wobec oczekiwanych przez analityków 5,8 procent. W porównaniu do lipca 2009 sprzedaż okazała się o 4,2 procent niższa.

Najmocniej wzrosła zaś sprzedaż... kosmetyków i farmaceutyków - o 15,9 procent. Więcej niż w zeszłym roku kupowaliśmy także odzieży i obuwia, a także... książek.

Pracowników będzie mniej

Główny Urząd Statystyczny podał także, iż w okresie styczeń-sierpień 2009, wydajność pracy w polskim przemyśle była o 1,6 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2008 roku. Jednocześnie zatrudnienie było o 5,0 proc. mniejsze, zaś przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto o 4,6 proc. większe (licząc rok do roku).

Eksperci radzą firmom przyzwyczaić się do pracy z ograniczoną liczbą pracowników. Tym bardziej, że już wkrótce z rynku pracy z powodów demograficznych ubędzie aż milion osób - podkreślał we wtorek w TVN CNBC Biznes Andrzej Wypych, dyrektor personalny z ArcelorMittal Poland.

- W ciągu najbliższych pięciu lat z naszego rynku zniknie milion ludzi. Nie dlatego, że ci ludzie wyjadą - ich po prostu nie ma, oni się nie urodzili. W związku z tym musimy się nauczyć pracować z mniejszą ilością pracowników - radził Wypych.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Archiwum