Bezrobocie znów w górę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W urzędach pracy mniej ofert

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 10,9 proc. - szacuje resort pracy. To 0,4 punktu procentowego więcej niż przed miesiącem, ale jednocześnie 0,4 punktu procentowego mniej niż przed rokiem.

Jak podał w swoim komunikacie resort, wzrost natężenia bezrobocia w końcu lutego 2009 r. w porównaniu do stanu z końca stycznia odnotowano we wszystkich województwach.

Najsilniejszy wzrost stopy bezrobocia (o 0,8 punktu) do 18,9 proc. wystąpił w województwie warmińsko-mazurskim. W sumie w całym kraju liczba osób bezrobotnych zwiększyła się w lutym o 84,6 tys. osób do 1 mln 719 tys. osób.

Jak podkreśla MPiPS, to pierwszy raz od 5 lat, gdy liczba bezrobotnych w lutym w porównaniu do stycznia zwiększyła się.

Mniej ofert pracy

Zmalała za to liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy. W lutym było ich 3,2 tys., czyli o 4,8 proc. mniej niż w styczniu.

Na razie - szacunek

Do obliczenia stopy bezrobocia rejestrowanego, GUS dokonuje szacunków liczby pracujących. W chwili obecnej resort pracy dysponuje szacunkiem pracujących ze stycznia 2009 roku i to on był podstawą szacowania stopy bezrobocia na koniec lutego 2009 r. Z tego też względu można się spodziewać, że po oszacowaniu przez GUS liczby pracujących za luty br. wskaźnik bezrobocia może się zmienić.

Źródło: legia.com,zaglebie-lubin.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24