Bezrobocie zaskakuje wzrostem

Najnowsze

TVN24Bezrobotnych przybyło bardziej, niz ktokolwiek się spodziewał

Sprzedaż detaliczna w polskich sklepach we wrześniu powyżej oczekiwań, ale stopa bezrobocia również wyższa, niż się spodziewano. Główny Urząd Statystyczny podał ważne dane o stanie polskiej gospodarki.

Sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu w ujęciu rocznym o 8,6 proc. Wskaźnik okazał się znacznie wyższy, niż oczekiwali analitycy, którzy prognozowali wzrost na poziomie 6,9 proc. Możliwe, że na większy wzrost wpływ miały już przyspieszone zakupy związane z zapowiedzianą na 1 stycznia podwyżką podatku VAT.

Obroty w handlu detalicznym we wrześniu 2010 r. wzrosły o 10,0 proc. (licząc rok do roku), po wzroście w sierpniu o 6,8 rdr - podał GUS.

Wyższa od oczekiwań okazała się również stopa bezrobocia. We wrześniu wzrosła ona do 11,5 proc. Pomylili się nie tylko analitycy, którzy prognozowali stopę 11,3%, ale również - a to rzadkie - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Prognoza resortu pracy mówiła o bezrobociu o 10 punktów bazowych niższym, niż ostateczny wynik.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu września wyniosła 1.812,6 tys. osób. Wiele wskazuje, że liczba ta będzie rosnąć: z danych GUS wynika, że 522 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 43,9 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 26,0 tys. osób.

We wrześniu 2010 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 99,0 tys. ofert pracy (przed miesiącem 87,9 tys., przed rokiem 87,9 tys.).

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-wrzesień była o 11,9 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2009 roku przy mniejszym o 1,1 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,8 proc. - podał także GUS.

Źródło: tvn24.pl, TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24